Історія про те, як з'явилися чохли для килимків.

 

    З чого все почалося?

     У 2007 році під час походу на Високому Алаї ми вперше використовували бензин як паливо для пальників. Запаси бензину носили у пластикових пляшках в рюкзаках. І ось в один день одна з пляшок протекла, і бензин протік на всі речі в рюкзаку, включаючи їжу. Речі провітрили, а більшість зіпсованої їжи викинули. Але насіння і печиво, на які витік бензин, хлопці вирішили з'їсти. Бо воно “тільки трохи пахло”, а то ж смаколики. Закінчилось це не дуже добре. То був найважчий день походу для них …

 

    До чого тут чохол для каримата?

    Всі вижили, і навіть народилась весела історія про “жадібність”, яку переказують новим поколінням на лекціях. Але все ж ми вирішили знайти рішення, щоб у майбутньому таких ситуацій не траплялося. Рішенням стало не носити бензин всередині рюкзака разом з іншими речами. У майбутніх походах бензин носився виключно в “колбах”. Колбами ми називаємо чохол на каримат, який чіпляється зовні на рюкзак. Розмір колб підігнали під Іжевський килимок, всередину якого вставляється дві півторалітрові пляшки з бензином. Згодом ми перестали носити іжевські каримат, але розмір виявився вдалим і для більш сучасних моделей.

 

    Чому з’явилась збільшена модель XL?

    Згодом ми стали ходити в гори все вище і вище. І коли доводилось ночувати по тижню в льодовиковій зоні вище 5500 м, то наші вимоги до каримата змінились. Ми перейшли на синій Thermarest RidgeRest ® Solar. Ця модель добре тримає тепло на льоду. Але синій килимок ще й значно товщий. Новий килимок  звернутим не влазив у стандартну колбу. Довелося зробити колби XL.

 

    Чому в килимка є стропи вздовж?

    На чохлах для каримата, які ми робимо, є два ряди строп  вздовж. Це зроблено для надійного кріплення чохла до рюкзака. Ми не один раз чули про те що килимки випадали з під стяжок, наприклад в жерепі в Карпатах, чи їх уносило вітром, коли знімали. Тож ми хотіли зробити надійне кріплення для чохла, аби бути впевнені, що він не загубиться. На рюкзаках різного об'єму стяжки розташовані на різній висоті, тому ми прошиваємо стропу подібно до дейзічейну, і наш килимок можна надійно і зручно прикріпити до будь-якого рюкзака. Побічним ефектом цього рішення стало те, що каримат в чохлі можна прикріпити навіть до рюкзака з короткими стяжками.

 

    Ручна кладь в літак, і до чого тут чохол для килимка?

    Ще одним побічним використанням чохлів для килимків стала ручна кладь. Коли ми подорожуємо у віддалені райони літаком, ми використовуємо всю дозволену вагу багажу і хочемо ще щось взяти в салон літака. В той самий час ми не можемо брати з собою додатковий рюкзак, бо його нема куди потім дівати. Не підеш же у гори з двома. І ми помітили, що багато хто використовує чохли для килимків як ручну кладь. І це логічно:

  • ви все одно везете його з собою;

  • в нього багато що влізе;

  • не треба шукати, де його залишити після перельоту в Азію;

  • в нього є ручка для переноски;

  • він нічого не важить, не забирає зайву вагу ручної кладі на себе;

  • він згинається і поміщається в рамку, якщо вас захочуть перевірити.

    Отже, якщо ви летите літаком, думаєте у що спакувати ручну кладь і маєте чохол для килимка, спробуйте. Це зручно.

На данном изображении может находиться: обувь