Як обрати якісну дощозахисну куртку? Яка і надійно захистить від дощу та снігу, та не буде парити. Розбираємося, які бувають мембрани та як вибрати мембранний одяг.

Мембрана - це тонкий шар матеріалу, який не пропускає вологу з одного боку, одночасно дозволяючи їй випаровуватися з іншого боку. Для пошиття одягу та спорядження мембрану поєднують з тканиною.

 

При виборі одягу з мембрани варто звернути увагу на такі характеристики:

☔ Водостійкість - показує максимальний тиск води, який мембрана здатна витримати. Вимірюється в міліметрах водяного стовпа.

🌬 Паропроникність - це кількість пари, яку мембрана здатна відвести від тіла назовні. Вимірюється у г/м²/24 год.

 

Відповідно до цих показників можна розділити мембранний одяг за призначенням:

5 000 - 10 000 - такий одяг забезпечить нетривалий захист при помірному або середньому дощі; бюджетний вибір для проведення часу без активного руху, для міста, легких прогулянок.

10000 - 20000 - такі мембрани вже витримають помірний дощ, сніг; підійдуть для подорожей та занять спортом.

>20000 - підходять для умов підвищеної вологості, наприклад подорож у тропіки, країни Скандинавії, тощо.

Типи мембран:

Порові мембрани. Являють собою тонку пористу плівку з матеріалу політетрафторетилену (PTFE, він же фторопласт, він же тефлон). При розтягуванні цей матеріал утворює безліч пор. Їх розмір у 20 тис. разів менше за краплю води, в 700 разів більші за молекулу водяної пари. Завдяки цьому одяг з такого матеріалу не промокає під дощем, та випускає пару назовні.

Цей винахід був запатентований у 1978 р. та отримав назву Gore-Tex.

Переваги:

➕ гарно захищає від опадів

➕ відмінно дихає

➕ помірно захищає від вітру

Недоліки:

➖ з часом структура руйнується та втрачає властивості

пори забиваються жирами та мінеральними речовинами

Для протидії останньому процесу виробники обробляють тканину спеціальними олеофобними речовинами.

Гідрофільна мембрана

Найчастіше використовується матеріал поліуретан (PU). Така мембрана працює за принципом дифузії. Тобто шар поліуретану вбирає вологу від тіла, накопичується там та випаровується назовні. Збільшення температури прискорює цей процес. Тобто коли ваше тіло нагрівається, то волога швидше випаровується. При цьому краплі дощу ззовні не проникають крізь мембрану.

Переваги:

➕ гарно захищає від опадів

➕ чудово захищає від вітру

➕ еластична

➕ довговічна

➕ просто доглядати

Недоліки:

➖ важить більше, ніж порова мембрана

➖ виведення пари відбувається з затримкою, тобто спочатку мембрана збере конденсат. Ця волога може бути неприємна до тіла, а також на морозі утворювати льодяну кірку.

Комбіновані мембрани. Поєднують порову основу та гідрофільне покриття, завдяки чому поєднуються їх корисні властивості.

 

Методи нанесення мембрани на тканину:

Покриття (coating) - спосіб нанесення мембрани у вигляді рідкого розчину, який потім застигає. Перевагами технології є дешевизна та нижча вага матеріалу. Втім такі мембрани менш зносостійкі.

Ламінат (laminate) - у цій технології мембрана приклеюється на тканину суцільним пластом. Зараз ця технологія більш поширена, оскільки більш довговічна та забезпечує кращі показники водостійкості та паропроникності.

 

Конструкції мембран:

🔹 двошарова мембрана

Базова тканина з ламінуванням або мембраною, що наноситься на поверхню. Таке поєднання зазвичай використовується в одязі з підкладкою або сітчастою ізоляцією, що захищає мембрану зсередини. Підкладка збільшує вагу, але продовжує строк експлуатації одягу і покращує комфорт. Зазвичай використовують для міського одягу.у

🔹 2.5 шарова мембрана

2.5L – 2L тканина з додатковим друком, нанесеним як ламінування з внутрішньої сторони куртки. Додаткова міцність досягається шляхом друку або розпилення тонкої захисної плівки на мембрану на внутрішній стороні одягу. Куртка 2.5L найменш об’ємна, але не настільки зносостійка, як 3L.

🔹 тришарова мембрана

3L – Висока стійкість до вологи та вітру, а також дуже добра проникність повітря. Використовує 2L тканину з додатковим шаром, зв’язаним з внутрішньою частиною мембрани. Призначена для довготривалого використання у екстремальних умовах. Куртка 3L може похвалитися надзвичайною зносостійкістю, але відповідно і коштуватиме дорожче, а також за рахунок двох шарів тканини буде менш еластичною та важчою.