В часи, коли кожен ходить зі своїм "ультралегким" наметом, як тільки ти чуєш таке питання, в тобі щось свербить.
Майже ніколи ти не відповідаєш першим. Бо відчуття "білої ворони" просить тебе помовчати. Доки всі переберуть найвідоміші марки, які продавці завезли на ринок. Потім перелічать супернамети за $$$$.

І тільки коли розумієш, що розмова вже крутиться навколо екземплярів наметів, які все одно ніхто не купить, то ввічливо говориш, що насправді ти ходиш з шатром. Ні, звісно, в тебе є декілька наметів для сім'ї та пляжу, чи для двох.
Але в гори ходиш з Шатром.

І тут тобі виливають відразу всі штампи, які представляють недоліками. Стандартно: займає багато місця, а ми ж серйозні і там де багато місця - не ходимо. Це ж важко. Він такий високий і не тримає вітер. Зазвичай це все.
З позитиву те, що всі знають магічне слово "Зима". Це назва конструкції шатра, яка шилася для лижних туристів в СРСР самими туристами.
На цьому знання закінчуються.

Якщо це не абстрактна розмова. А ти сидиш поруч з шатром, то зазвичай кожен зайде подивитися на нього. Слово "Зима" також обов'язково прозвучить. Далі тобі скажуть той самий набір штампів, навіть прямо тут само встановлений шатер ці штампи спростовує. :))

У той самий час, майже кожен, хто сходив у шатрі щось серйозне, цей досвід не забуде. І завжди до нього буде повертатися. Така собі секта свідків шатра.

Отож трохи шатрології: 


1. Шатер - це найкращий спосіб зібрати та контролювати всю групу, не сильно залежно від її розміру.
Саме заради цього шатер і увійшов у туристський побут. Тут завжди весело. Тут можна побачити очі кожного члена команди. І завжди розрізнити відтінки фізичного та морального стану.
Це конче необхідно у великих експедиціях та походах, в зимових та холодних походах, під час висотних сходжень, під час походів з новачками. Тут можна їсти, тусити, спати, відпочивати, ховатися від негоди. І тут всі разом. Це просто чудовий спосіб об'єднати команду.

Наприклад, перший наш шатер ми зробили собі для першого зимового походу на Чорногору в Карпатах. Це чудова можливість жити разом взимку, а не мерзнути по 2-3-є кожний в своєму наметі.


2. Шатер має чи не найкращу пропорцію ваги до кількості людей, які в ньому живуть.
При вазі в 5,5 кг на 7-8 людей двошаровий теплий намет, просто необхідний там, де вага важлива. Аналоги менших розмірів з такою пропорцією майже відсутні.
З меншою вагою зручно йти в великі автономні подорожі. Можна використовувати в експедиціях, де за кожен кілограм ти платиш живі гроші портерам. І знову ж таки в групах з великою кількістю дітей, дівчат, та й тих хто не любить тягати важкі рюкзаки.

Наприклад, в поході на 40 ходових днів, і автономною частиною 24 дні. Або під час заброски на льодовик Балтороо, для сходження на Гашербрум легкий базовий намет 2,5кг разом зі штоком суттєво зекономили гроші маленьким експедиціям.
Або дитячий похід по літнім Карпатам, де діти фізично нічого важкого не понесуть.


3. Безпека. При конструкції, де кожен несучий шов підсилений стропою, все навантаження приходиться на товстий центральний шток. Вітростійкість шатра забезпечують міцно натягнуті відтяжки. Достатньо сказати, що конструкція перевірена на висотах 7000 метрів, взимку, під час буранів.
Хоч і присутня висока бічна стінка, але вона нахилена. А стропа в ній додає ще один пояс жорсткості. І насамкінець, існує вітрогасник - спеціальний пристрій, який за потреби погасить хлопки тканини при поривах вітру.

Неодиничні ночівлі в буревій на Казбекському плато, коли всі інші намети просто клало в 0. Особистий досвід під час траверсу піку Коммунізму 7450м і т.д.


4. Місце встановлення. Зазвичай, це найперший аргумент, який звучить проти.
Але в той самий час, звичайний шатер на 7 людей становиться в стандартний кавказький майданчик з каменів. Вся справа в тому, що жила площа шатра як раз рівна площі 2-3містного намету з тамбурами.
А багажний відсік та тамбури шатра не потребують вирівняного майданчику.
На сніговому схилі, там де треба рівняти аналогічна ситуація. Площа шатра рівна площі меншого намету з тамбурами. Але цей майданчик рівняє не 2-3 людини, а 6-8. Що набагато швидше.

-Поки що стандарт вставити шатро в стандартну Лекзирську ночівлю. А факт постановка на скельному контрфорсі 3х2м.



5. Складно ставити. Дійсно, шатер ставити треба вдвох. Але до складності постановки The North Face VE25 (найпоширеніший намет висотних таборів) шатру ще дуже далеко. Тому, чим більше жильців ставить, тим швидше.

Шатер можна поставити і самому. Нормально і вдвох, а можна і в 10тьох. Але пам'ятайте про 7 няньок.
https://youtu.be/iVGuX-dYanQ

6. Він такий величезний. Дійсно "обітаємость" тут на найвищому рівні.
Після того як одягнув штани, стоячи в шатрі, в двомісному наметі є відчуття клаустрофобії. Завдяки високим стінкам внутрішнього намету, корисна площа виходить найбільшою. А можливість збиратися з рюкзаками всередині, готувати без страху на пальниках варті багато чого.
Поки що рекорд комфортного чаювання на 18 людей. Коли шатер в поході використовується як кают-компанія.

7. Тепло.
Не дивлячися на великий розмір, в шатрі завжди тепліше через кількість людей. Та можливість включати газову лампу чи встановити пічку.

Зафіксований тепловий рекорд -42 градуси. А Теплий Намет від Команди Туре - це взагалі бізнес фішка.

8. Модульність.
І це вже суто шатрові фішечки. З'ємне дно дозволяє ставити шатер в снігоступах, кішках, серед каменів, не роззуваючись. Задрав полог дна, можна набирати сніг, не вилазячи зі спальника. Постановка без внутрішнього намету, тільки тенту, дозволяє використовувати як тент від дощу та сонця. Велика відстань між внутрішнім наметом та тентом дозволяє зберігати безліч речей, та діставати речі прямо з намету.

Типовий сценарій: пішов дощ, а ти на відкритій місцевості. Рюкзаки до купи і за дві хвилини зверху стоїть шатер. А всередині готується обід. Або Азіатська спека і на обіді під тентом шатра можна відтягунтися.


9. Ціна як у пристойного намету 2-3 місця.
Але співставна з кількостями простих наметів на ту саму кількість місць. Виходить для довгострокової команди, або бізнесу це чудове вкладення.
Беремо сайт з типовий сайт з 3х містними наметами і калькулятор. Вуаля, гроші кажуть самі за себе. Але тепер ще й враховуємо, що шатер реальний всесезонний намет. Ще раз дістаємо калькулятор та аналоги подорожче. Чухаємо потилицю.


10. Це так не типово ходити з шатром. Ніколи не пробував.
Але в той самий час, найкращі команди останніх років в гірському туризмі ходили саме з шатрами. Під час рейтингових сходжень в Гімалаях та Каракорумі в якості базових таборів використовувались саме шатри.
На альпзборах та походах вже також вони не рідкість. І навіть є декілька відомих комерційних компаній, які використовують теплий намет.
А це чудовий спосіб самоідентифікації та пошуку нових друзів.

Коли чуєте назовні шатра слово "Зима", готуйте чай. Від нього не відмовляться і завітають до вас.



Переходьте на нашу кльову сторону!