Карпати можуть похизуватися не лише неймовірною природою, а й багатою історією та культурою. Дізнатися про це більше можна в місцевих музеях.

Зібрали для вас деякі з них. А в яких музеях у Карпатах бували ви? Поділіться в коментарях.

 

1. Хата-музей кінофільму «Тіні забутих предків», Верховина

Розташований у автентичній гуцульській хаті родини Сорюків. Саме тут проживав під час зйомок режисер Сергій Параджанов. Таким чином він надихався місцевим колоритом та традиціями. Експозиція представляє одяг та аксесуари, що використовувались на зйомках, архівні світлини. Сам кінофільм також можна переглянути на місці.

 

2. Музей Хата-гражда, Криворівня

Музей знаходиться у старовинній гуцульській хаті. Тут також проходили знімання «Тіней забутих предків», тут гостювали Іван Франко та Михайло Коцюбинський. В музеї представлені предмети гуцульського побуту. Також тут проходять фотовиставки.

 

3. Музей Тустані, Урич

Цей музей присвячений історії фортеці Тустань. Експозиція дуже сучасна та мультимедійна: є відеоекскурсія, 3D-візуалізація фортеці та детальний макет. А також археологічні пам’ятки, що були знайдені під час розкопок.

Сама фортеця не збереглася, проте можна відвідати скелі, на яких вона стояла. Це зовсім поруч. Також біля фортеці збудовані моделі середньовічних оборонних машин, проводяться різні заходи та фестивалі.

 

4. Музей гуцульського побуту, етнографії та музичних інструментів імені Романа Кумлика, Верховина

Тут представлена колекція гуцульських предметів побуту, давнього одягу, грошей та інших цікавинок. Особлива гордість музею - колекція музичних інструментів. Всі ці скарби збирав більше 30 років місцевий етнограф та музикант Роман Кумлик.

 

5. Музей вівчарства, Космач

У цьому музеї можна познайомитися з традиційним карпатським вівчарством. Подивитися на процеси переробки молока, виготовлення різних видів сиру: вурди та бринзи. Тут представлені традиційні інструменти та предмети побуту вівчарів. І, звичайно, скуштувати свіжий смачний сир з овечого молока.

 

6. Музей Олекси Довбуша

Насправді у Прикарпатті є мінімум 4 музеї Довбуша 😱. У Івано-Франківську, Печеніжині, Верховині та Космачі. Розкажемо детальніше про космацький музей. Він створений у старовинній хаті-зимівнику, біля якої, за переказами, був смертельно поранений лідер опришків Олекса Довбуш. Музей створений краєзнавцем Михайлом Дідішиним. Тут можна подивитися на зразки зброї та речей часів опришків, та скульптури з каменю та дерева.

 

7. Бункер Лінії Арпада, Верхня Грабівниця

Цей бункер - частина лінії оборони, що побудувала Угорщина під час Другої Світової війни для захисту від СРСР. Це один з найбільших і найкраще збережених бункерів тих часів. Всередині бункера розміщались склади, лікарня, казарми й 4 доти. Зараз тут можна побачити експонати тих часів, і навіть відвідати дегустацію вина просто всередині.

 

8. Музей екології гір та історії природокористування, Рахів

Єдиний природничий музей Українських Карпат. Частина експозиції присвячена геології, рослинному та тваринному світі Карпат. Інша частина - історії взаємодії людей та карпатської природи, з палеоліту до наших днів. Тут є багато макетів, панорам, діарам, а також акватераріум з багатьма видами плазунів та земноводних.

 

9. Художній музей Михайла Біласа, Трускавець

Музей містить понад 150 текстильних робіт художника Михайла Біласа. Це авторські гобелени, килими, ліжники, панно та інші предмети. Також тут регулярно проводяться виставки робіт інших майстрів.

 

10. Музей лісу і сплаву, Синевир

Це єдиний музей зі списку, який на даний момент не працює. Повінь 2001 р. знищила приміщення музею, і нині його відновлюють. Втім вирішили все ж таки розповісти про нього, адже таких музеїв у світі всього два - в Україні та Канаді.

Сам музей знаходився біля Чорної Річки, у приміщенні клявзи. Це така гідротехнічна споруда, гребля з воротами для скидання води. У музеї можна було познайомитися зі знаряддями праці та побутом бокорашів - так у Карпатах називали лісорубів-плотогонів.