Куди сходити дівчині з подругою ненадовго “провітрити голову” в горах Європи? Це ще одне типове питання останнім часом.

Як би ми не говорили про “валити на повну”, але об’єктивна реальність така - в довгу без перепочинку не витримаєш. І оскільки ми робимо спорядження для тих, хто любить гори, то і мова про перепочинок піде саме в різних країнах Європи.

Розмова буде про нескладні маршрути, які можна здолати самому, вдвох чи малою та компанією. Подекуди це можна робити з дітьми, там де їм дійсно може бути цікаво саме ходити, а не тільки про ігри в гірському антуражі.

Багато українців розкидало по світу. І виявилося, що світ толерує та підтримує мандрівки будь де, навіть поруч з домом на вихідні. Не обов’язково їхати саме на Лікійську стежку чи йти шлях Святого Якова. Європейський Союз дуже підтримує створення локальних визначних місць та місцевих пам’яток. І марковані стежки буквально присутні в кожному регіоні. Тим більше, де є хоч щось миловидне.

Для прикладу візьмемо чеську ініциативу Научні стежки naucne-stezky.cz. Це мережа оформлених коротких маршрутів по всій країні, які красиво представляють саме наукові факти про місцевість. Дуже зручно для масових прогулянок школою або сім’єю. Ніяких складнощів, та можливість зацікавити дітей різноманітними квестами чи завданнями. Витрата часу від декількох десятків хвилин, до пів дня.

Але це надто було б просто.

Давайте про маршрути на вихідні. Виявляється, що майже в кожній країні присутній свій місцевий клуб туристів чи аналогічна громадська організація (наприклад Польский Клуб Туристів). Яка створює та підтримує марковані маршрути.

Це можуть бути маршрути на вихідні навколо найближчого міста. Або марковані та гарно описані маршрути через всю країну. Поділені на етапи для часткового проходження та колекціонування. І це, звісно, дало поштовх місцевому сервісному бізнесу - кемпінги, притулки, кав’ярні які побудовані саме для таких людей. Дуже потужна є чеська ініциатива Без кемпу bezkempu.cz, де кожен власник ділянки, може обладнати та здати її для ночівлі мандрівників.

Як приклад національних маршрутів приведемо епічний сайт Трансіталії https://sentieroitalia.cai.it/ Просто натисніть на кнопочку “Мапа” для розуміння масштабу.

Ні, не обов’язково йти весь трейл. Почасти це і не реально в наявних часових можливостях. Хоча існують і колекціонери маршрутів на тисячі кілометрів. Кожен знайде щось своє для себе в прогулянках ногами.

Другий приклад - усім зрозумілий МТБ навколо Монблану. Трек, який проходить трьома країнами по дуже розвинутій території. Але це ж мейнстрім.

Є більш всеохоплюючий Via Alpina - маршрут, який проходить через усі Альпи. А вони довгі! І тут є описаний кожен етап, в кожній країні! https://www.via-alpina.org/

З найбільш приємних моментів мандрівок такими трейлами буде все ж те, що ти сам обираєш як тобі йти.

Можна обрати найбільш глухі місця, де нікого не зустрінеш, а спілкування буде рідкістю. Або навпаки - це чудове місце для знайомства з новими людьми. І раз ви туди вже пішли, то в мандрівці точно зустрінете людей зі спільними зацікавленостями.

А для того, щоб оцінити масштаб таких цікавостей, погляньте на стандартні трейли від European Ramblers Association - https://www.era-ewv-ferp.org/e-paths/. Саме вони намагаються систематизувати створення трейлів.

Хоча подекуди це можуть бути приватні ініциативи. Усім відома Лікійська стежка була створена та описана однією жінкою Kate Clow, згодом промаркована з підтримкою одного банку.

До речі, чудовий спосіб вписати себе в історію - створіть марковану стежку навколо свого місця життя. Як мінімум в Україні є досвід “Карпатських стежок” з обладнаними ними маршрутами.

А якщо повернутися до питання “що ще на вихідні”. То є розвага для більш просунутих - Віа Ферата. Обладнанні маршрути на скелях. Де можна доторкнутися до висоти навіть з найменшим досвідом. Так, звісно потрібно певне спорядження - система, шолом, вуси страховки. Але і задоволення теж достатньо. Особливо, коли немає партнера для лазіння з мотузкою. Ферати починаються з простих категорій А-В, де йти ніжками, подекуди пристібаючись до перил. До складних С-Е, де проходження буде челенджем. В будь якому випадку - ферати це хороший спосіб побути в горах з мінімальною підготовкою та доволі безпечно.

В будь якому випадку, де б ви не були, вихід на природу це найкращий способом позбутися зайвих думок та інформації, яка тисне на вас. Або навпаки, гарна можливість обдумати та зарядитися на щось важливе.