“Гори кличуть тих, чия душа їм по зросту” В. Беліловський


Похід 5-ої категорії складності під керівництвом Олександра Павлова у складі Дмитра Ляпуна, Аліси Діхтенко, Андрія Муравйова, Юлії Юрасової, Павла Кротюка, Максима Хомякевича переміг у Чемпіонаті України 2020 та посів друге місце на Чемпіонаті світу зі спортивного туризму.


Про технічну складову походу, групу та щось трошки глибше, ніж просто спорт запитали у самого Олександра - гірського гіда, досвідченого туриста та надзвичайної людини.


Коли в кожному слові бачиш наскільки точно людина відчуває гори..охоплює неймовірне натхнення. Приємного читання:)

 

1. Чому Тянь-Шань? Можна ж було б Леніна (у всіх на слуху) або Хан-Тенгрі (круто). Але вибрав все ж саме Куйлю. Що в ньому такого?

Якщо коротко - Шань взагалі найкраще місце на Землі. Якщо ще коротше - я просто люблю це місце. Я багато, де був, і ось Шань- це напевно Моє місце. Я розумію, що крутіше ходити щось "знамените", гучне. Але це Інше.

Тянь-Шань 2019 Олександр Павлов Одесса

Колись я вже казав, що кожен район має свою внутрішню енергетику. Памір важкий, древній, реліктовий. Кавказ швидкий, спортивний, вибуховий. Гімалаї в'язкі, великі, вкриті високим покривалом цивілізації ...

Внутрішня частина небесних гір - це фонтан енергії. Вони живі, дихаючі, допитливі... Ніби ти сам їм так само цікавий, як і вони тобі. Так, це нікому не відомі назви, не такі супер висоти, але ти там завжди дослідник. Начебто відразу після Семенова-Тяньяшаньского або після Пржевальського)

Тянь-Шань 2019 Олександр Павлов Одесса

Я вже багато тут пройшов, Куйлю бачив і з Терскея, і з Ак-Шийраку, і з Інильчека. Мені завжди цікаві нові місця. У Куйлю ще не був, ось і захотілося. Мені завжди подобалися глухі маловідвідувані райони. Це ж цікаво. Цікава логічна задача входу / виходу, забросок, доріг / переправ ... І мені завжди цікаві першопроходження! Це ж найцікавіше для керівника. А Куйлю - прям ідеальний для цього. Ущелини, в яких були по кілька разів, безіменні вершини ... Скажу по секрету, там є цілий хребтик, на якому мій друг Victor Arenkin був першим (максимум другим) в 2014, а ми були зараз четвертими-п'ятими.

Тянь-Шань 2019 Олександр Павлов Одесса

Все, що вже пройдено, за винятком декількох перевалів - все пройдено 1,2,5 раз. Не більше. Першопроходи є майже в кожній ущелині. На вершини по одному, максимум по два маршрути. Коротше, можливостей море! Маршрут для керівника - це ж його картина. А Куйлю в цьому плані відмінне полотно ...

2. Хто твоя группа? Вона стала командою?

Спочатку хотіли сходити "старою гвардією", але з усіх "гвардійців" по суті в підсумку пішли тільки я і Андрій Муравйов. Група досить довго змінювалася. Хтось додавався, хтось відпадав. Вийшла "збірна". Одеса, Київ, Хмельницький, Енергодар, Львів. Турклуб Романтик, Турклуб "Університет", Команда МКС, навіть Турклуб КПІ "Глобус" напевно побічно можна записати. Туристи, альпіністи, гіди ... Різні школи, різні покоління.

Тянь-Шань 2019 Олександр Павлов Одесса

Хто група? Група однодумців, яких звела доля, напевно так. Чи стали ми командою? Гарне питання.

Тянь-Шань 2019 Олександр Павлов Одесса

У нас в “Романтику” немає як такої культури "команд", все збирається під конкретний «проект», тому мені складно відповісти на це питання. Якщо Команда - це колектив, то так, швидше за все стали. Ми здружилися, стали більше один одного розуміти, всі допомагали і дбали про всіх, конфліктів не було. Якщо Команда - це спортивна машина для проходження будь-яких перешкод, то теж скоріше так, ніж ні. Ми притерлися, сходилися. Ідеально, чітко і максимально швидко не було, але стало правильно і впевнено. А головне - було дружньо і весело. Кожен окремо точно виріс і всі відносини між усіма - теж.

Тянь-Шань 2019 Олександр Павлов Одесса

3. Ти гід, і майже вся група гідів. Вільна людина, ходиш і можеш ходити в будь-яку точку світу просто як треккер. Або на будь-яке популярне сходження. Чому спортивний похід? Що в цьому спорті такого?

Це ж зовсім різне. Коли ти гід на роботі - ти робиш роботу. Ти і медик, і кухар, і перекладач, і психолог і все в одному, і все зав'язано на тобі. А маршрут давно визначений, виміряний і налагоджений. Добираєш слова, вирішуєш питання зручності і полегшення сходження для інших.

Тянь-Шань 2019 Олександр Павлов Одесса

А спортивний похід це ж інше. Тут завдання іншого плану. По-перше, це командний вид спорту. Тут я виконую свою роль - посаду, а не все відразу. Делегування, стратегія, тактика. Тут зовсім інший ресурс, у тебе є група спортсменів, професіоналів, думаєш не щоб кожен з них дійшов до вершини, а як максимально, щоб усі попрацювали, розкрилися, навчилися ...

Тянь-Шань 2019 Олександр Павлов Одесса

Тут питання не просто досягти мети, а є наступний рівень - ЯК це зробити. Зовсім інші поняття. А найголовніше в спортивних походах - сам вибираєш з ким ходити.

Тянь-Шань 2019 Олександр Павлов Одесса

Інша автономність, небезпека, навантаження в рази відрізняються ... Та й знати, і вміти треба набагато більше. Рівень взаємин, довіри, спілкування теж інший. Та й не ходять а ні треки, а ні сходження туди, куди я б хотів спортивний похід зводити)

4. Одеса в усьому. Розкажи про першопроходження. Що пройшли? Чим це цікаво? Чому так назвали?

Насправді "НЕпершопроходження" не сильно відрізнялися від першопроходжень. Майже все було "в режимі першопрохід". Все малоходжене і багато без адекватних описів.

Тянь-Шань 2019 Олександр Павлов Одесса

Наприклад, є інформація, що на пік Аксакал ходили і британці, і литовці. Але немає ніякої інформації ні про лініях, нічого путнього, тільки приблизно місце старту і сторона, з якої ходили ...

Тянь-Шань 2019 Олександр Павлов Одесса

Так само і з багатьма перевалами. Наприклад, Перевал Льодова пісня, який був одним з визначальних. Це прямо загадка. На всіх картах він в різному місці. У 79 році його вперше відкрили Кияни, до речі. Але вони сходили його радіально, або, я б сказав, в розвідувальному кільці. Потім його ходили наскрізь ще 2 рази (в 1987 і 2005). Але в обох випадках всі писали, що перевал змінився. І всі проходили по простому сніжному кулуару з Південної сторони. І вже в 2005-му там сильно сипало. Коли ми прийшли, снігу в тому кулуарі було вже мало, хоча рік дуже сніжний. Зате з'явився величезний карниз на самому перевалі. Довелося все це обходити безпечнішим шляхом - по льодовій стіні сильно правіше. Це додало роботи - мотузок сім, напевно. Зате в такому варіанті перевал стає дійсно льодовим з обох сторін і повністю виправдовує своє ім'я! Це не першопроходження в класичному розумінні, але завдання було фактично таке ж. Адже льодову частину ми пролазили першими, навпомацки.

Тянь-Шань 2019 Олександр Павлов Одесса

Дуже мало описів і самих долин. На багато перевалів не було описів взагалі. Так що близько 75% маршруту вийшло може і не першопроходи, але по факту по знімкам з космосу та інтуїції.

Тянь-Шань 2019 Олександр Павлов Одесса

А першопроходження були різні. Від простого трав'янистого, який ми назвали "Музичний". Був ще дуже цікавий перевал, не сильно складний, але цікавий тактично. І до нього відразу в той же день першосходження. Вершина оглядова, дуже красива, білосніжна. Перевал назвали “Приморський бульвар”, а пік - "Оперний". Таки так, Одеса у всьому!

Тянь-Шань 2019 Олександр Павлов Одесса

Було кілька хороших першопроходжень на вже розпечатані вершини. На той же Аксакал ми сходили, напевно, поки найскладніший маршрут. Хоча гора і не складна. Але це точно єдиний варіант по скелях. Вийшли кілька сильних першопроходжень. Один з них назвали "Вулиця Пушкінська". Він як по сусідству поруч з першопроходом Віті Аренкіна "Великий Фонтан". Загалом район трохи обжився Одеським колоритом :)

5. Скільки за це платять? :) Якщо серйозно, то що таке взаємини в команді? На прикладі походу.

За це доводиться самому доплачувати! Взаємовідносини в групі великого походу повинні бути як в родині. Навіть не знаю що ще додати.

Так, спорт - це сувора дисципліна, але якщо всі розуміють що і чому "так", якщо всі грамотні розумні люди - то залишаються тільки дуже теплі стосунки, яким місце в будь-якій ситуації на рівні комфорту. Тут повинен бути баланс між тим як "напружувати" і підтримувати, мотивувати. Тут є місце дуже коротким формулюванням і найтеплішим словами.

Ну і завжди повинно бути місце щоб розкритися, щоб кожен проявився, виконав свої цілі і амбіції. Все це дуже переплетено. Але у нас кожен був одночасно і профі, і не перетягував ковдру, і був чуйним уважним другом - це було дуже приємно.

 

6. Навіть для спортивного походу у тебе величезна кількість цілей-перешкод. Мета - перешкоди? Розкажи про них у вашому поході.

Тут, звичайно, все складно. Цим туризм, наприклад, разюче відрізняється від альпінізму. Альпініст може пройти одну перешкоду і воно йому піде в залік в будь-якому випадку. Навіть якщо інше в сезоні не вийде.

Турист повинен пройти цілий ряд перешкод, щоб похід був зарахований. Тому і дивитися тут треба масштабніше. По суті для вдалого сильного походу тобі потрібно, щоб весь твій сезон склався добре.

Коли я тільки починав ходити складні походи учасником, мене сильно розчаровували походи, де не пройдена "родзинка" походу, або коли походи не доходили по кілометражу, а згортали на дорогу, адже п'ятірка вже є, чого мучитися. Для мене мої маршрути бачаться цілісними. Це не тільки лінія і це не тільки перешкоди. Маршрут повинен бути також різноманітним. Не тільки в плані що там повинні бути і переправи, і кілометраж, і красиві види, і озера, і вершини. Але і самі перешкоди повинні бути різні. Скельні, льодові, снігові, на підйом, на спуск, високі, низькі ... Мета - район. Побачити і пролізти в районі максимум за відведений час, напевно, так.

Перешкод, звичайно, достатньо. Ключових перешкод було в планах 3. Два перевали і один траверс. Траверс ми не пішли, дуже великі карнизи відразу мене бентежили, а травма допомогла зробити правильний вибір.

Перевал Томич, як на мене, простий, льодова стінка, досить полога, лізеш і лізеш.

Тянь-Шань 2019 Олександр Павлов Одесса

А ось Льодова пісня виявилася міцним горішком. Мені сподобався. Багато роботи, багато тропьожки, складний тактично, та й взагалі багато питань з його місцем розташування, майже на всіх картах він в різних місцях, а з Півдня є всього дві не найінформативніші фотографії. Раніше це був перевал вищої категорії, тепер роздягнули. І не дарма, це складний, дуже красивий перевал для спортивних п'ятірок.

Тянь-Шань 2019 Олександр Павлов Одесса

Сходили три вершини: це один траверс-першопроходження, перший траверс піка Аксакал і першосходження на пік Оперний. Всі вершини приємні, оглядові. На Аксакал залізли по скельному бастіону, що додало родзинки в похід.

Тянь-Шань 2019 Олександр Павлов Одесса

Ще привабливість району в тому, що там багато незайманого і є дуже логічні прості перевали, які до сих пір чекають своїх "перших". Не потрібно придумувати незручні проходи. Так ми розпечатали перевал Музичний, дуже красивий і приємний. Він, якраз, виводив до нашої заброски. І це прямо портал. Дивно, що ним ніхто жодного разу не скористався.

Тянь-Шань 2019 Олександр Павлов Одесса

На одному з першопроходжень була цікава ділянка, де льодовик мабуть нещодавно тріснув і дуже глибока тріщина йшла вниз до кінця географії з абсолютно вертикальними стінами. І потрібно було перелізти з однієї стіни на іншу. Всім дуже сподобалося там.

Тянь-Шань 2019 Олександр Павлов Одесса

6. Ризик. До нього прагнуть? Ти шукав ризик в своїх цілях? Або це другорядне?

Ні, я до ризику точно не прагну. І навіть не другорядне. Та й взагалі потрібно завжди намагатися мінімізувати. Я не розумію навіщо до нього прагнути, там цього і так вистачає. Так, без ризику ніяк в багатьох місцях і ситуаціях. І схили лавинонебезпечні, і карнизи висять, і камені летять, і тріщини, і переправи ... Але це все не прагнення, це все "неминучі ризики".

Їх треба приймати, вчитися і тренуватися з ними справлятися, читати їх, передбачати і по можливості уникати або мінімізувати. Підвищений ризик повинен викликати тільки підвищену пильність, швидкість і чіткість рухів, а не азарт і прагнення.

Тянь-Шань 2019 Олександр Павлов Одесса

7. Як залишитися в живих? :) Ти отримав травму. Не припинив похід. Пройшов - переміг. Де грань між рішенням зупинитися або перемогти?

Залишитися в живих - це часто дуже гучне формулювання. Травму я отримав в середині походу, під час одного з першопроходжень. Спочатку було мало зрозуміло наскільки все серйозно. Було сильне розсічення в районі ліктя, пробитий м'яз. Від однієї з ключових перешкод довелося відмовитися, але я і так би швидше за все це зробив, не подобався мені стан наступної гори. А в мене прилетів шалений камінь.

Тянь-Шань 2019 Олександр Павлов Одесса

Ми стояли на станції під прикриттям скельного пера, на гребені. Ліворуч і праворуч були кулуари. До виходу на гребінь залишалося метрів 30 по висоті. Тому так швидко все сталося, не встигли відреагувати. Всього два камені летіло, так що це не каменепад. Два камені на гребінь - це випадковість, таке не передбачиш ...

Тянь-Шань 2019 Олександр Павлов Одесса

Далі була частина походу по долинах, розвантажувальна. Ми йшли на Південь до озера, де повинні були зробити днювання. Був час подумати і подивитися як все буде затягуватися. Паша, наш медик, чесно мене попередив чим це може закінчиться в гіршому варіанті. Я швидко загоююся) Пару днів хлопці мені зав'язували шнурки і я їв лівою рукою. Але для керівника головне, щоб він міг пальцем показувати напрямок і голосно кричати, так що свої обов'язки я виконував :)

Тянь-Шань 2019 Олександр Павлов Одесса

А якщо чесно - обговорювали варіанти сходу, але все обійшлося, вже до наступної 3-А я майже повернувся в стрій, навіть пару мотузок вішав.

Тянь-Шань 2019 Олександр Павлов Одесса

Грань проходить між загрозою працездатності та здоров'ю вподальшому, напевно. Я зрозумів, що мені пощастило (якщо можна так сказати). І ми продовжили похід. А взагалі це складно визначити. Там же немає МРТ і рентгену, так, що це тільки кожен сам за внутрішнім відчуттям і власним досвіду вирішує.

8. Ти не водив спортивні походи більше 5 років. За цей час сходив в один великий похід. Заліз на Манаслу. Сходив купу трекінг. Пережив багато в особистому плані. Як ти змінився, як керівник і як спортсмен?

На місці я точно не сидів :) За цей час я дійсно сходив п'ятірку, дві шістки, були і семитисячники і навіть восьмитисячник. Було багато нових районів і багато нових людей. У спортивному плані я росту і це не може не радувати. Я отримав дуже багато і висотного досвіду, і технічного.

Тянь-Шань 2019 Олександр Павлов Одесса

Чи змінився як керівник ... Напевно, і це змінюється. Я став більш спокійним, розважливим. Хоча це краще запитати у тих, хто ходив зі мною тоді і зараз.

Тянь-Шань 2019 Олександр Павлов Одесса

Весь досвід, звичайно ж, впливає на те, який я тепер. Процес змін- він безперервний. Можу сказати одне - мені все так само цікаво вирішувати задачки складних перевалів і першопроходів, все так же цікаво малювати нові лінії і вивчати райони.

9. Ти зібрав групу з переважно комерційних гідів. Хтось ходив спортивні походи. Хтось підтягнувся формально під цей похід. Наскільки цей похід перетинається з діяльністю Кулуару (прим. ред.: Кулуар - походы в горы мира - компанія, що проводить комерційні походи та сходження)?

Гід - це ж не клеймо :) Якщо так, то всі в першу чергу були туристи, мандрівники, горніки. По суті, і першою п'ятіркою це було для трьох з дев'яти зібравшихся. А досвід 3А + був уже у всіх абсолютно.

Тянь-Шань 2019 Олександр Павлов Одесса

Професія гіда відрізняє тільки тим, що людина проводить в горах не один похід в році, а 3-6-10 місяців. Це відповідно і грандіозний досвід. Адже сам по собі досвід - це не вища “циферка” категорії, а ширина спектра завдань з якими людина стикалася в горах. Та й гіди в Кулуарі - це ж не люди, що прийшли в гори по роботі, а люди, що прийшли в роботу з туризму та альпінізму, але при цьому залишилися в горах.

Тянь-Шань 2019 Олександр Павлов Одесса

З діяльністю Кулуара ніяк не перетиналося, хіба, що я забрав багатьох постійних гідів в самий розпал сезону :) Насправді, багато гідів зараз набагато досвідченіші за тих, хто ходить один спортивний похід на рік. Паша, наприклад, на момент походу вже 4 місяці в горах, і далі полетів на Кавказ, за ​​один сезон він сходив більше гір і перевалів, ніж деякі "спортсмени" після першої 6кі ... Я за останні 8 місяців 3 тижні в сумі був удома, інше в горах. Є купа плюсів. Гіди завжди мають кращу акліматизацію, наприклад :)

10. Тут напевно потрібно було запитати про спорягу в поході або гроші на похід. Але чесно кажучи я не придумав як сформулювати для себе як він повинен звучати. Напевно - в кроксах ви можете ходити? :)

Так, ми ходимо багато в кроксах :) Це ж найкраще взуття!

Грошей на походи завжди мало, тому, що хочеться все і відразу, а найскладніше для всіх, що в цей момент ти не тільки витрачаєш, але ще й не заробляєш ...

Тянь-Шань 2019 Олександр Павлов Одесса

Про снарягу, ну що тут розповісти, все стандартно напевно, наскільки це може бути в такому різнобічному виді діяльності. Можу виділити так відразу тільки наш Одеський Тандем. Коли два намети з'єднані в один тунель. Дуже практична і зручна штука. Колись придумав, для Паміру в 13 році. До сих пір користуюся і ні разу не пошкодував. Принаймні ніхто не чергує під дощем вже багато років.

Тянь-Шань 2019 Олександр Павлов Одесса

11. Що читають, слухають, про що говорять у таких походах?

Читають і слухають кожен те, що хоче. Гуртування і колективізм повинні мати свої межі. Має залишатися місце і під свій особистий простір, інакше особистості буде там тісно.

А ось розмовляють про дуже різне. Звичайно, багато і про їжу розмов, але це таке :) А ось філософські "за життя" там прекрасні. Я завжди люблю таке. Багато різних думок, можливості пофантазувати, ну і звичайно гумор - наше все!

Тянь-Шань 2019 Олександр Павлов Одесса

 

Інтерв'ю брав Oleksii Kelin

Переклад Malinovskaya Kateryna