На носі зима, тому під час підготовки до зимових мандрівок питання взуття постає особливо гостро. Пальці в нас одні і, на жаль, нові не виростають у випадку обморожень. Тому існує просто рішення, яке допоможе утеплитися при будь-якому взутті - це бахіли.

    Звісно, найкраще для зими підійдуть двошарові черевики - пластикові чи композитні. Але й вони мають вади, які завжди можна перекрити завдяки бахілам. Зазвичай в жорсткому черевику важко йти по рівному. А більшу частину походів ми ходимо все-таки не на передніх зубах кішок. Незалежно від того, пластиковий черевик чи шкіряний, з часом він набирає вологу, й мокра нога дуже швидко втрачає тепло. Але іноді буває настільки холодно, що й зимового черевика не вистачає. А ті, хто вже мав легкі обмороження, дуже чутливі до холоду. Про питання грошей ми навіть не розмовляємо.

Бахіли з об’ємним утеплювачем.

Утеплені бахіли для зимніх походів   

  Найпоширеніші бахіли для зимових походів та сходжень - це повні цільні бахіли з об'ємним утеплювачем. Бахіли зшиті відразу з утеплювачем, легко вдягаються, та цілком зрозумілі - "взяв-одягнув-зняв". Ці бахіли мають бути в районі стопи зшиті з міцного матеріалу типу Cordura. Завдяки цьому вони повільніше зношуються при контакті з кішками та рельєфом. Утеплювач має бути сучасним (а отже - технологічним), який найкраще захистить від холоду. Тому для речей, які не повинні бути надто об'ємними на нозі, але мають добре зберігати тепло, найкраще підійде Thinsulate.

    Підошва має захищати від холоду. Деякі утеплювачі стискаються під вагою людини, тому вони не підходять.

    Черевики мають легко вдягатися, а блискавка дублюватися іншою застібкою, бо зима й мороз здатні вбити навіть якісні застібки.

    Висота бахіли повинна бути "під коліно", щоб захистити від снігу.

    Ні бахіли, ні черевик не повинні бовтатися на нозі. Інакше збільшується ризик перечепитися і впасти на складному рельєфі. Але повинен бути невеликий об'єм для повітря.

    Тканина має захищати від вологи та добре дихати. Тому в якості матеріалу верхньої тканини добре використовувати мембрану.

    Для технічних сходжень на бахілі мають добре сидіти кішки. І це може бути важливіше за все інше, бо який сенс в бахілах, коли ти летиш по крутому сніжно-льодовому схилу?

 

    Єдина вада таких бахіл - через 5-7 днів постійного морозу їх важко висушити. Тому їх варто брати туди, де обмежений термін перебування на постійному холоді. Або де є шанс висушитися. Це зазвичай літні сходження на Ельбрус, Пік Леніна й аналоги. Або зимові сходження на Казбек, Тетнульді.

    При цьому не гріх мати бахіли навіть тоді, коли є двошарові черевики. Ноги люблять тепло, а гіпоксія вимикає пальці ніг першими.

 

Зв'язка "бахіли + підбахільники"

    У випадку багатоденних мандрівок варто мати більш універсальне рішення. З єдиним недоліком цільних бахіл чудово впорається зв'язка бахіли та підбахільника. Їх набагато легше сушити окремо одне від одного. Всі інші переваги бахіл залишаються.

    Але зовсім не завжди потрібні бахіли з утеплювачем. Достатньо захистити шкіряні черевики, в яких набагато легше ходити трекінги й нескладні походи.

    Часто при собі є гамаші-ліхтарики. Але при виході на сніг черевики чи кросівки підмокають. Тому добре мати з собою легкі бахіли, які важать мало. Але їх можна одягнути при виході на сніг. Чудово працюють бахіли в комплекті з гамашами-ліхтариками, коли подвійна резинка захищає черевики від снігу. 

 

Підбахільники мають свої нюанси

Поларові підбахільники

    Так, тепліші підбахільники з сучасних наповнювачів типу Thinsulate краще захищають ноги. Але, по-перше, вони важчі, а по-друге, в них гірше стає кішка на черевик.

    Тому найлегшими та найзручнішими для технічних походів та сходжень будуть флісові підбахільники. Вони миттєво висихають, добре витягують вологу з самого черевика, а ще на них добре стануть кішки.

 

    Ще існують суто специфічні бахіли для лижного туризму. Об'ємні, з підсиленою стопою та рантом біля кріплень. Але це тема зовсім іншої розмови.

Теплі сухі ноги в біхалах

    Загалом, всім вже понад 30 років відомі переваги пластикових черевиків, але реальність така, що більшість серйозних українських спортивних походів пройдені в бахілах поверх шкіряних черевиків. А йдучи на тиждень в зимові Карпати, ви не будете купувати тепле висотне взуття. Аналогічно, при сходженні на Казбек чи Пік Леніна вам на висоті доведеться жити близько тижня. І різниця вартості між висотним черевиком й утепленням для черевика, який у вас вже є, буде не менше, ніж в 10 разів. І на рівні квитка на літак до того ж самого Казбеку чи Оша. Тому подумати є про що.

Вкладати варто в досвід, а не в речі.

Але якщо ви маєте добре взуття, то не варто нехтувати утепленням. Ноги одні.

 

Всі моделі бахіл які ми робимо можна подивитись тут