Майже кожен рік до нас приходять з питанням: Яке кіно показати людям, що зацікавилися горами?

В кожного поважного сайту є така стаття. Але ми зараз поговоримо не просто про перелік. А про “Навіщо?” Справді, порада завжди дається з точки зору цілей, а не “ну тому що”.

 

Так от. Якщо ми говоримо про гірські чи мандрівницькі фільми, то їх зазвичай показують з двох причин:

а) Показати новачкам як воно буває.

б) Провести разом час та пообговорювати.

 

Подивимося під цим кутом. І відразу домовимося про два принципових моменти.

Перший - люди з досвідом дуже часто дивляться на деталі. Як одягнута система, як збираються та ходять, як говорять. І порівнюють зі своїм досвідом. Тому вихід касових бестселерів зазвичай викликає купу незадоволення у профі. Вони завжди бурчатимуть, що через тріщину з двома інструментами стрибають, що діалоги як у новачків, тощо. Звісно що у голлівудських (і болівудських та інших) режисерів погляд зовсім не такий як у людини, яка почала ходити в гори в пострадянській країні 90х ))

Другий - нікому не цікаво дивитися кіно без драматичного сюжету. А в реальних експедиціях ці драми треба спершу знайти, потім підсвітити. І найголовніше - зробити перипетії сюжету зрозумілим для непрофі. Тут доводиться режисерам та продюсерам дуже-дуже вигадувати. Тому часто драматичний сюжет виглядає натягнутим для людей, які знайомі з експедиціями та життям в горах.

 

Тому давайте перейдемо до суті. Наші рекомендації:

1. Фільм Забардаст (Zabardast, 2018) (Безкоштовно лежить на ютуб з субтитрами багатьма мовами) - це круто зібраний любительський фільм про лижну експедицію в Пакістані. Те що треба, аби показати експедицію, цінності, взаємодію між учасниками. І взагалі “про що це все”.

2. Меру (Meru, 2015) - фільм про декілька спроб сходження на складну гору по складному машруту. Тут все в середині команди. І драма абсолютно реальна. І розв’язка на 100% реальному сюжеті. А зібрано все з реальних зйомок професійних операторів, які лазять складні маршрути. Ідеальний фільм про команду. Коли дивишся, втрачаєш розуміння, це художнє кино чи документальне.

3. Гора (Mountain, 2017)- вражаюча документалка. Саме про гори. Треба дивитися з якісним звуком та на великому екрані. Це супер зйомки в горах, про гори та з любов’ю до гір. Ідеально показувати тим, хто тільки почав цікавитися мандрівництвом.

4. У дикій глушині (Into the wild, 2007) - кіно про бажання свободи, про мандрівки, про внутрішній потяг бути на природі. Але заодно про непрофесійність, та ціну непрофесійності та жаги до волі. Про мандрівки на самоті, про красиву природу півночі і не тільки. Але й про те що таке там виживати. Хороше художнє кіно.

5. Еверест (Everest, 2015) - фільм про трагедію під час сходження на вищу гору. Яка сталася на зорі комерційних сходжень. Деталі експедиції, взаємовідносини, драма. І близько до правди. Але це все ж художнє кіно, з художніми перебільшеннями.

6. К2 (1991) - також художнє кіно. Вже доволі старе, але з хорошим сюжетом і дуже непоганими зйомками. Варте перегляду, бо зняте зі спробою відобразити побут саме спортивної експедиції.

7. Святість простору (The Sanctity of Space, 2021) - фільм на противагу попереднім двом. Присвячений альпіністу та фотографу, який багато років фотографував та робив сходження в одному районі. Фільм зроблений так професійно та з такою любов’ю, що це дуже розкриває некомерційних експедиціях. І як можна по-справжньому любити, те що ти робиш.

 

Окремо винесемо три фільми про солістів. Це жанр про унікальних людей, яких в світі одиниці. Вони захоплюють. Але повторення їх ідей також для одиниць. Бо для більшості це смерть.

1. Фрі Соло (Free Solo, 2018) - оскароносна документалка про соло сходження без мотузок на Ель-Капітан Алекса Хонольда. Це просто якесь свято якості і зйомок, і самого сходження. Це унікальний фокус уваги на кожній деталі. І все дуже динамічно.

2. Альпініст (The Alpinist, 2021) - фільм про унікального канадського соліста Марка-Андре Леклерка. Весь фільм за ним гоняться щоб зняти. А він живе свободою і лізе щось надзвичайне. По духу дуже близько до “У дикій глушині”, але це реальність. А головний герой дуууже професійний і його планка настільки висока, що рано чи пізно стає вищою за нього.

3. Перегони до вершини (Race to the Summit, 2023) - тут не про одного соліста, а відразу про двох. Про мегаунікального Улі Штека, та його суперника Дені Арнольда. Їх гонку до вершин. Їх порівняння. Їх життя професійних спортсменів, де ставка - життя.

 

Ну і не можна не сказати про фільми - “клюкви”. Де в погоні за масовим глядачем нехтувалося всім. Зате про гори.

1. Вертикальна межа (Vertical limit, 2000)- номер один з усіх альпіністських фільмів. В сюжет напхано купу всього не про гори. Але знято талановито і дійсно для масового глядача. Хоча масовий глядач з перегляду фільму зробить висновки зовсім незрозумілі. До речі, пам’ятна сцена з перестрибуванням тріщини, має референс з життя Їржи Кукучки. І це є в книзі про нього, поцікавтеся.

2. Скелелаз (Cliffhanger, 1993) - із зірковим Сільвестром Сталлоне. Багато ні про що та лівими постановочними зйомками в стилі Болівуду. Але з ключовою фразою “Це краще ніж секс” )

3. Гірська лихоманка (Summit fever, 2022) - свіжий фільм про діснейленд під назвою Шамоні. Тут намагалися зробити ігрове кіно у вигляді документалки. Купа зйомок на реальних популярних маршрутах. А діалоги та сцени часто зібрані саме з реального життя. На кшталт, вмовляння друга кинути роботу та поїхати в гори чи спроби проскочити перед погодою. Або “ми не солісти, в нас є мотузка, що з нами станеться”. Але гра акторів така, що цей фільм не став масовим. Зате перебрав майже всі відомі штампи горосходжувачів та таки красивий.

 

І наостанок додамо свої поради про менш відомі та популярні фільми. Але варті перегляду не менше, ніж попередні два блоки з клюквою та солістами-іншопланетянами.

1. Мультфільм Вершина Богів (Le sommet des dieux, 2021) - просто космічний по якості французський повнометражний мульт про японських альпіністів. Тут є все і про експедиції, і про їх збори, і про гори, і про мотивацію. І трошки чи то містики, чи то долі.

2. 14 peaks (2021) - фільм про непальського альпініста Німса, який за сезон піднявся на усі 14 найвищих гір планети. По ходу справи він на цей проект збирав гроші. Давав роботу непальським професійним гідам. Це фільм про смерть спортивного альпінізму і про те як досягати цілей в масовому альпінізмі, якщо ти не спортивний альпініст.

3. Броуд пік (Broad Peak, 2022) - фільм про польського альпініста Матея Бербеку. Абсолютний реалізм при дуже близькому нам менталітеті. Про професійного альпініста, про навчання та передачу досвіду. Про драму покоління альпіністів.

4. Дика (Wild, 2014) - не про альпінізм. Про лонг дістанс трейл - довгий похід в горах. Професійний художній фільм про жінку, яка йде в подорож, щоб зрозуміти себе та переключитися. Реальні переживання реальної жінки, зняті як художнє кіно.

5. Шерпа (Sherpa, 2015) - про життя гірських провідників Непалу. Виявляється, те що для альпіністів досягнення та розвага, чи сенс життя. Для когось - просто робота. На якій вони заробляють, бо живуть там де інші розважаються. Часто гинуть. Але все одно працюють, бо на це є попит, а їм потрібна робота щоб годувати сім’ї.

 

Звісно, що фільмів про гори багато. Різної тематики та якості. Але це те, що ми можемо порадити, щоб показати друзям. В тому контексті, який би доніс ті чи інші погляди на мандрівки в горах.

Які варті перегляду фільми ми пропустили? Поділіться у коментарях.