-
Порадь з якої книги про гори почати? )
-
Це для кого? Вік, досвід
-
Для мене )
У продовження цього діалогу може бути кілька варіантів:
Для тих, хто тільки починає читати про гори:
«Пік» Роланд Сміт - це як просте пригодницьке чтиво про сучасний комерційний альпінізм. Дуже легко читається, навіть тим хто не читає книжок. Зайде як підліткам, яким цікаві пригоди. Так і тим хто не профі, але трек бейс кемп саме воно.
А ще з легкого сподобалася ця: «Чого я не навчився в школі» Ерлінґ Каґґе. Вона якась більш проста та філософська, ніж про події. Але дуже легенька. Багато відсилок до великих мандрівників та цитат. На пару вечорів або в транспорт. Кишеньковий формат.
Але якщо тебе цікавить вже щось більше за легке читання, то:
"Залишитися живим. Мої 14 восьмитисячників» Райнхольд Месснер - знати що за чим в світі відбувалося з великими горами. Гарно структуровано, дає розуміння що воно таке, ті високі гори. Написано лаконічно і багато інфи + поради життєві від себе.
«Аннапурна. Легендарна історія про перше сходження на восьмитисячник» Моріс Ерцоґ - з цієї книги для багатьох почалося захоплення горами. Якщо читати загалом любиш, то ця зайде, бо про живу експедицію. А ще є аудіформат на Абук. Унікальна експедиція і книга-бестселлер.
Для тих, хто вже цікавиться горами і має досвід:
«Еверест. Соло» Райнхольд Месснер А це продовження книг про експедиції. Ключова книга та експедиція світового альпінізму. Рейнгольд Месснер соло піднявся на Еверест поза сезоном та без кисню по новому складному маршруту. З того часу альпінізм на високих горах змінився принципово. А книга це щоденники, які показують як мислить топ альпініст.
«В'яжи свій вузол» Владислав Терзиул А це вже про Україну. Про першого українця, який піднявся на усі 14 восьмитисячників - Владислава Терзиула. Книга видана його родиною. Там де є його пряма мова з щоденників - пробирає від захвату. Спортсмен, бізнесмен, батько, друг. Велика людина. Про таких людей знати треба.
«Кукучка. Історія про найвідомішого польського гімалаїста» Д. Кортко, М. Пєтрашевський І ще одна книга, присвячена топовому альпіністу Їржі Кукучці. Топовий польський альпініст та конкурент Месснера за корону Гімалаїв. Дуже гарно перекладена та написана книга. Для тих, хто вже займається альпінізмом прям дуже цікаво.
«У розрідженому повітрі» Джон Кракауер - а це вже про зорю комерційного альпінізму. І нещасний випадок на Евересті. Багато переживать, дуже якісно написане. Викриває більшість все ще актуальних питань у високих горах.
«У дикій глушині» Джон Кракауер - А це знову про читання для всіх. Чудова оповідь про людину, яка хотіла свободи. Тут немає нічого професійного, тут чисті емоції. Та бажання свободи в сучасному урбанізованому світі.
«Межа» Роланд Сміт - а це продовження книги Пік. Ті ж герої, але інші обставини. Теж має реальні події в основі. Але це теж пригодницька література.
«Закарпатський туристичний шлях» Аліна Косовська - знову українська книга. Зимовий Закарпатський туристичний шлях від Аліни Косовської. Зимова мандрівка в Українських Карпатах.
А далі трошки для натхнення для профі:
«Моє життя на межі. Райнхольд Месснер» - Рейнгольд Месснер однозначно найзнаковіший альпініст світу. І ця книга-інтерв’ю розкриває в деталях його біографію, спосіб життя та подорожі. Для профі - обов’язково до прочитання.
«Лхоцзе. Південна стіна» Едвард Морган - Унікальна книга - професійне дослідження про спроби проходження однієї з найскладніших альпіністстських проблем світу. Південна стіна Лхотзе збирала до себе світових зірок. Безліч спроб. Та інтрига: хто був першим. Без українців тут не обійшлося. Настільки професійний розбір зроблений, що можна по ньому вчитися.
«Антарктида: Рай і пекло» Райнхольд Месснер Знову Месснер. Але тут не про альпінізм. А про лижний туризм - перетин Антарктиди на лижах. Під час такої мандрівки було про що думати. І це все на папері доступне до прочитання.
«В серці небесних гір» Михайло Погребецький Про першосходження на пік Хан-Тенгрі. Погребецький був засновником школи альпінізму в Україні. І він же керував цією визначною для свого часу експедицією. Рідко коли першосходження на високі гори йде не по найлегшому маршруту. Тут саме так.
«Там де танцюють боги» Р. Месснер, Р. Мертін Це не про альпінізм. Це про гори. Про їх значення в різних культурах, на різних континентах. Можна рекомендувати не тільки профі.
Читайте! Читання розвиває! Читання українською ще й мотивує!