Восени 2015 року, ми (Микита Балабанов і Миша Фомін) поїхали в Непальські Гімалаї, де пролізли нову лінію на вершину Талунг (7349м) по ССЗ контрфорсу.

 

У цій статті ми хотіли б поділитися своїми відгуками на суперлегкі штурмові рюкзаки, які нам пощастило використовувати під час цієї поїздки.

Кожен раз, збираючись в експедицію, ми за звичкою «перетрушувати» весь список одягу, заліза і продуктів на предмет того, що можна оптимізувати повазі. У сезоні 2015 нам стало ясно, що в Гімалаї ми їдемо вдвох. А сходження в альпійському стилі в двійці - це завжди дуже серйозні навантаження. Тому економити у вазі намагалися буквально на всьому. Як би це смішно не звучало, але користуючись досвідом відомих альпіністів, спочатку пару раз пожартували про те, що дійдемо до того, що бірки відрізати з одягу ... а потім взяли на дні відпочинку, та й відрізали все що можна ... і до речі заощадили більше 100 грам!

Особливу увагу при оптимізації ми приділили вазі рюкзаків на сходженні, так як це той параметр, який відчувається в першу чергу і серйозно впливає на швидкість руху зв'язки на маршруті. Оптимізувати вміст рюкзаків вже було особливо нікуди (не впливаючи на безпеку), тому вирішено було звернути увагу власне на рюкзаки. Навіть після попередньої прикидки ваги рюкзаків і їх вмісту стало ясно, що це дійсно проблема - наші два рюзаки в сумі важили майже 2 кг (BD Speed ​​40 – 1000г і Blue Ice Warthog 38 - 890г). А при тому, що загальна вага двох рюкзаків і їх вмісту на сходженні ми оцінювали не більше ніж 18кг, виходило, що тільки вага рюкзаків складає більше 10% від усього корисного вантажу, який ми збираємося брати на маршрут! Таке співвідношення нас явно не влаштовувало і наштовхувало на думки про те, що "потрібно щось робити" :).

Взагалі, якщо говорити про рюкзаки для технічного і висотного альпінізму, то тут все це величезна кількість «ремінців і свісточков», як кажуть американці, не тільки марно, але й досить важко. За останні роки ми перепробували чимало штурмовиків, починаючи від Deuter і закінчуючи будь-якої екзотикою типу Blue Ice і Terra Nova. Але, як і належить естетам, серед серійного виробництва у нас не вийшло знайти річ мрії. У той же час була впевненість, що хороший рюкзак для сходжень об'ємом 50л може і повинен важити плюс-мінус 500г. Огляд світових брендів показав, що 500г - це вага для 30л рюкзаків (наприклад, Mountain Hardwear), а 50л моделі важать в діапазоні від 800г до того ж 1кг, і при тому мають досить чутливий цінник.

Тому вирішено було дати зелене світло ідеї пошиття «власного» рюкзака, яка і так вже давно витала в повітрі. А тепер, коли питання скорочення ваги встав особливо гостро, відкладати було нікуди. З приводу того, хто нам допоможе з цим, особливо питання не виникло. Хто краще за всіх в Україні робить і розбирається в рюкзаках для гір? - звичайно хлопці з Fram Equipment. Ми вже років 5 як використовуємо 100л рюкзаки Osh (вагою до речі всього 1,2 кг), в якості баула на підходах під'їздах, дуже задоволені ними. Вони поступово зношуються (в основному до речі від транспорту різного роду: автобуси, портер, коні, а не від носіння в горах), і коли зносяться остаточно, ми швидше за все просто купимо нові такі ж.

За найщасливішою випадковості хлопці, повернувшись з походу з траверсом Піка Сомоні, планували якраз запускати нову модель 50л рюкзака. Зараз це модель Murkvam 50 л, який ми вважаємо одним з найвдаліших багатоцільових штурмовиків на ринку. І якщо Murkvam- це прекрасний рюкзак для широкого спектра задач (альпінізм, трекінг, скітур і т.п.) з високим рівнем комфорту в різні сезони і малою вагою, то нам потрібно було максимум чисто альпіністського функціоналу і мінімум ваги.

Ми поспілкувалися з хлопцями з Fram Equipment, виклали свої міркування, зрозуміли, що наші погляди на «правильний фаст-енд-лайт рюкзак» дуже схожі, провели кілька зустрічей з обговорення функціоналу, і ось буквально за тиждень до відльоту ми тримали в руках зразки, з якими і поїхали в район Канченджанги.

Рюкзаки нам дуже сподобалися, так як крім того, що там було враховано ряд особливостей, які ми помічали і хотіли мати за роки використання штурмових рюкзаків, від хлопців з Fram'а в свою чергу ми теж отримали багато різних дуже класних ідей, за кроєм пояса, лямок і ще багато чого, про що докладніше написано нижче.

У підсумку наші рюкзаки в повній вазі важили 740г, а в штурмовому варіанті (без клапана і всього з двома бічними стяжками) - всього 530г. Якщо зовсім не брати утяжників буде менше 500 г, як і замовляли, і це при об'ємі в 50л!

Ось неповний список наших «хотелок-мечталок», які втілили хлопці з Fram в наших моделях: ● Максимально простий корпус рюкзака, без кишень, всяких там петельок-кріплень та інших принад (тобто відсутність стаціонарного навішування на самому рюкзаку, крім строп-напрямних для утяжників). У «голому» вигляді рюкзак виглядає зовні як просто мішок без будь-яких виступаючих деталей (так дуже зручно з ним хумарити в варіанті підвіски під себе)

 

На цьому найпростішому корпусі рюкзака з 4х сторін прошиті стропи напрямні (типу «Дейзі чейн») для можливості кріплення спорядження. В результаті рюкзак на підходах можна було «обвішати» купою барахла за допомогою знімних стяжок (у нас їх було по 6: 2 з боків, і 2 фронтально, хоча в загальному випадку їх може бути стільки, скільки побажає користувач). На підходах можна причепити килимок, кішки, інструменти, мотузки, суперлегкі фрамовські снігоступи, фірновий куточок і т.д. А на гору навпаки можна лізти з рюкзаком без будь-яких стяжок з боків, що дуже допомагає під час лазіння в камінах і закритих кутах, а також під час пересування другого і витягування рюкзака під собою на особливо крутих ділянках

Рюкзак ручная кладь

Фото. Скромних розмірів ручна поклажа в аеропорту Бориспіль після проходження митного контролю

Альпинистский рюкзак с полной обвеской

Фото. Рюкзаки у повній обвесці на треку до південного БТ Канченджанги - підвішували навіть сонячну батарею і портативні колонки з плеєром

 

Альпинистский рюкзак пи сходженні на Талунг

Фото. Рюкзак на першопроходженні на горі Талунг

Альпіністський рюкзак на першопроходженні на горі Талунг

Фото. Рюкзак на першопроходженні на горі Талунг

Альпіністський рюкзак на Талунге

Фото. Рюкзак на першопроходження на Талунг

● На корпусі рюкзака мінімум швів, по суті із зовнішнього боку і з боків їх немає. Відповідно шанс щось порвати або протерти на горі мінімальний

● Система петель для підвіски рюкзака під себе для використання в якості стінного баула

● Гола спина рюкзака (просто тканина) без всяких там подушок-сіточок-ущільнювачів. Коли ти на горі в двох-трьох куртках - наявність м'якої спини в загальному то не важливо. Плюс сніг та таку спинку налипає мінімально, ну і вага само собою дуже низька

Альпіністський рюкзак Талунг. Лямки

Фото. Асиметричні плечові лямки для зручності лазіння з інструментами

Пояс рюкзака з широкою стропи з фастексами, без будь-яких ущільнювачів. Знову ж всі ці ущільнювачі не потрібні, тому що на тобі ніколи не бракує одягу. Плюс товстий пояс в застебнутому вигляді частенько заважає працювати із залізом на системі при лазінні з рюкзаком (у нас перший 95% часу лізе з легким рюкзаком)

● Карман під спиною всередині рюкзака, куди за бажанням вставляється шматок пінки, в цьому випадку рюкзак можна використовувати як аварійний каремат або як доповнення до основного (як ми власне і робили)

● Всі стропи для підвісу / підняття рюкзака об'єднані між собою в силовий каркас. Це одна з головних відмінних рис більшості рюкзаків Fram дозволяє брати/підвішувати / навантажувати ці стропи без небезпеки того, що рюкзак полетить, а у тебе в руках залишиться одна стропа

● Дуже щільна тканина рюкзака. Тут спочатку ми виступали за те, щоб пошити з найтоншої тканини з усіх можливих, але Fram'овци, які вже не одну собаку на цьому з'їли, аргументовано переконали нас, що виграш у вазі буде дуже невеликим, а в міцності різниця буде суттєвою. Тому ми зупинилися на 420D ріпстоп. На дотик рюкзак був взагалі не «одноразовим». Ми погодилися і не пошкодували (хоча в цілому варіант рюкзака на одну гору нас теж влаштовував)

● Дуже зручний затяжник тубуса, керований однією рукою. Потягнув за мотузочку-петлю (зручно навіть в рукавиці) - тубус затягнувся. Натиснув на велику кнопку на фіксаторі - тубус розправився

● Плечові лямки анатомічної форми і різної ширини (зі спеціальним вирізом для піднятих вгору рук - так набагато зручніше лізти з льодовими інструментами і руки не передавлюються)

● Ще про плечові лямки вони дуууууже довгі! Це актуально людям зі зростом вище 190см, як Міша. У нього проблема з BD Speed ​​- м'яка частина лямки закінчується трохи нижче пахв - і природно там же знаходиться пряжка-утяжник. Це дико незручно, але чомусь всі світові виробники роблять лямки саме такої довжини. Fram цей момент врахував і лямки були дуже довгі і зручні

 Рюкзак на треку до південного БЛ Канченджанги на господарі зростом 195см

Фото. Рюкзак на треку до південного БЛ Канченджанги на господаря зростом 195см

Альпіністський рюкзак Талунг, петлі для спорядження

Фото. Петлі для розвішування спорядження на лямках рюкзака

Кілька петель на лямках, для кріплення заставних, карабінів і т.п. Для Микити це був важливий фактор, так як він ліз в суперлегкій системі Blue Ice з дайнеми вагою 150г, на якій всього дві полиці і два слота для сервісних карабінів. Тому додаткові петлі на рюкзаку це добре, плюс дуже зручно при лідируванні на складних ділянках, коли передбачуване ходове залізо, можна переважити з системи на рюкзак, ближче до рук ● Плаваючий зємний клапан, який сам по собі виступає в ролі дорожньої сумки через плече або на пояс (дуже зручна виявилася річ у всяких автобусах-літаках). Плюс природно можливість не брати клапан на сходження дозволяє істотно знизити вагу рюкзака

Альпіністський рюкзак Талунг

Фото. Рюкзак з одягненим клапаном

● Дуже зручна і незвичайна центральна вантажна лямка, за яку піднімаєш рюкзак перед тим, як одягнути на плечі. Абсолютно комфортно бралася в здоровенних висотних рукавицях

 Зручна фронтальна вантажна петля для підкидання рюкзака на плечі

Фото . Зручна фронтальна вантажна петля для підкидання рюкзака на плечі

Власне, з цими рюкзаками ми поїхали в Непал. Пройшли трек до Південного базового табору Канченджанги, сходили кілька акліматизаційних виходів на висоти від 5 до 7 тис. м, а потім залізли досить непростий першопрохід на вершину Талунг (7349м).

Під час треку до базового табору ми несли в рюкзаках особисті речі, трохи їжі і газу, вагою до 15кг. Під час підходів і акліматизаційних виходів навантажували їх до 25кг. На сходженні у першого рюкзак важив 4-5кг, у другого 12-13кг. Другий на відносно простих ділянках ліз / жумари з рюкзаком, на складних підвішував рюкзак під себе і жумари з ним як з баулом. У всіх варіантах використання рюкзаки відпрацювали "на відмінно" і лайок від нас на свою адресу не чули :).

За підсумком тестової експлуатації рюкзаків можемо сказати наступне про загальні враження плюс до пунктів, описаним раніше.

Якщо в цілому - це, за спільною думку учасників заходу, кращий штурмовик за нашу багаторічну практику. Зараз спробуємо пояснити чому:

1. Ідея зі зн'ємними стяжками виправдала себе на 100%. Під час лазіння, перший міг прибрати з боків все, і це було дуже зручно. Нічого ні за що не чіплялося і не заважало.

2. Модульна система зі стропами і знімними стяжками виявилася дуже варіативної. У різний час поїздки можна кріпити абсолютно різну снарягу і збільшувати / зменшувати вагу рюкзака і його функціональність

3. Гола спинка з ріпстопу з килимком в середині очікувано виявилося абсолютно комфортною. Микита використовував подібну спинку на рюкзаку Blue Ice Warthog 38, і знав, що проблем вона не повинна викликати. Навіть в літніх походах по Карпатам на 100-150 км з комфортом все було цілком ок. Міша, який до того користувався рюкзаками з м'якою спинкою, в свою чергу, також зазначив, що навіть внизу на треку (а було досить жарко, і в нижній частині йшли ми в футболках) його новий рюкзак нічим в комфорті не відрізнявся від його попереднього Black Diamond Speed. До речі кажучи, на ринку США величезна кількість брендів ультралайт і альпіністських рюкзаків (Arcteryx, CiloGear, ColdColdWorld або вже не існуючий GoLite) давно не бояться використовувати голу спинку для користувачів, які розуміють, навіщо їм це

4. Зємний клапан. Як і було задумано, клапан на горі ми не використали. В інший час ми ним користувалися постійно, і дуже задоволені. Дуже зручна форма і крій, такий же як в моделі "Мурквам" - каска не впирається в рюкзак, коли задираєш голову, щоб подивитися на вершину своєї мрії :). Блискавка по колу, дуже зручно щось швидко діставати і укладати, коли у тебе в клапані купа речей і техніки. Також потрібно звернути увагу на класну ідею конструкторів з резиночками. Шалено сподобалося, що замість звичайного бардаку в клапані, можна організувати все по місцях. Рукавички на своєму місці, камера на своєму і т.д. А клапан з пристебнутим до нього стяжкою перетворюється в дуже зручну сумочку, в яку можна помістити техніку і дрібні речі, сидячи в автобусі або гуляючи по Катманду

5. Пояс так само виправдав наші очікування. Досить широкий, щоб розвантажити плечі на підходах, але не дуже широкий, щоб не заважати роботі з залізом і не перекривати доступ до системи. Дуже сподобалася ідея з додатковими стропами для регулювання і підтяжки пояса, які пришиті не вздовж пояса, а під кутом. Це робить рюкзак більш стабільним під час лазіння і перешкоджає випадковому розпускання трехщелевок на цих стропах.

6. Лямки - це окрема пісня))). М'які, тонкі. Все добре. І лізти зручно (НЕ передавлює руки в плечах), і нести 15-20 кг абсолютно нормально. Таке навіть у іменитих брендів буває рідко

7. Петлі для спорядження на лямках. До них ми звикли, так як на більш технічних сходженнях на тобі одягнена развіска, яка допомагає зручніше організувати залізо. На попередніх наших рюкзаках їх завжди не вистачало.

Навіть коли у тебе досить полиць на системі - це дуже зручно, в різних ситуаціях туди і карабін самостраха можна швидко причепити, і рацію, і молоток, і відтягнення або кам, якщо лізеш складну ділянка "на рішучість" в напрямку хорошої щілини, де цей кам потрібно буде швидко покласти. Другому теж зручно чистити мотузку, коли можеш швидко вішати заставні на лямки. Так не витрачаються зайві секунди на кожну точку, а за день руху на маршруті, це можуть бути зайві півгодини, яких може не вистачити долізти до хорошого місця ночівлі наприклад :)

8. Добре, що хлопці з Fram вмовили нас на тканину щільніше. За підсумком півторамісячної експедиції на рюкзаку жодної дірки, тільки потертості, і ще кілька таких же експедицій він точно витримає. Скоро Микита їде до Сванетії і знову бере його з собою.

Ну і на завершення, ми дуже раді тому, що як результат нашої співпраці, в каталозі виробів Fram Equipment незабаром повинен з'явитися рюкзак Fram Talung, вже протестований в реальних бойових умовах технічного першопроходження в непальських Гімалаях, яким зможемо скористатися

Бета­тестери на роботі )

Фото. Бета­тестери на роботі )