Знаєте, на що схоже тестування спорядження у розробці? Ні, це не те омріяне тестування, коли ти отримуєш необхідне спорядження  всього лише за свій відгук.  Це все виглядає зовсім по-іншому...

Всі ми, розробники нових моделей у Fram, - люди, які ходять в гори і не можуть без них жити. Тому наші нові моделі не з’являються на вимогу маркетингу чи продажів. У нас немає такого: сісти, проаналізувати ринок і подумати, що могло б гарно продаватися у наступному сезоні, аби ми заробили гроші. У нас це працює не так. Кожна наша модель пропущена через себе.

Як виглядає процес створення нової моделі

Зазвичай моделі виникають з проблем, які ми хочемо вирішити. Наприклад, мені потрібен рюкзак з поличками, з яким буде зручно лізти. І при цьому він має бути не важче одного кілограму. Коли проблема сформульована, ми починаємо збирати ідеї. Потім настає час першого зразка. Скажу вам чесно, дуже рідко перший зразок виходить навіть на 60% задовільним. Але це основа. Як і в класичних IT-практиках, ми робимо розробку ітераційною, і це допомогає нам перевіряти свої ідеї системою fail-fast. За пару ітерацій (або не пару, а значно більше) ми зазвичай доходимо до зразка, який вже "схожий на правду". Ми називаємо його "Зразок 1". І ось тут починається все найцікавіше. А саме - тестування. Ми беремо його в гори. Спочатку на вихідні, потім на тиждень, а потім і у велику експедицію.

Тустування рюкзака Лантанг 65л

Як розроблявся рюкзак Langtang 65L 

Ось, наприклад, як це було з рюкзаком Langtang. У 2016 році я ходила в Непал з нашою меншою моделлю - рюкзаком Murkvam. Але в процесі стало зрозуміло, що для такого класу експедицій, де тобі потрібен повний набір теплого одягу, скельне, льодове спорядження та ще й снігоступи, рюкзак Murkvam 50л дещо замалий. Впихнути все реально, але це вимагає старанного пакування кожного ранку. Зате лізти з ним по скелях - одне задоволення.

Тож ми вирішили зробити рюкзак, який буде:

  • легкий, як Murkvam;
  • такий, з яким буде зручно лізти;
  • більший за Murkvam;
  • мати ще більше місць для розвіски спорядження;
  • звісно ж, сидіти на спині і повний, і напівпустий;
  • мати зручні кишені, щоб класти в них щось на ходу;
  • мати кріплення для льодорубів;
  • із збільшеними кишенями на паску, аби влізало побільше;
  • обов'язково мати клапано-рюкзак;

Що, забагато? Ні, саме так, як ми любимо. Функціонально, і кожна дрібничка на своєму місті.

Як ми тестували рюкзак Langtang 65L 

Тестування рюкзака лантанг на г Цугшпіце

Не з першої спроби, але ми його зробили. Потестували в місті, зводили на г. Цугшпіше. І от тоді настав час для великого тесту. Ось він - ризик. А якщо ти помилився і тепер цілий місяць в горах будеш боротись не з важкістю маршруту, а із власним спорядженням?? Ось так народжується відповідальність розробників . Жодних компромісів.

І ось, лізти тобі по скелі, а ти собі думаєш: "Зараз не буду пуховку пакувати, а напхаю як попало, побачимо чи буде воно дуже заважати..." або "Чи зможу я зараз відчепити льодоруб однією рукою? А моя сіліконка влізе в мою поясну кишеню? Що ще треба додати, прибрати, змінити?"

Ось так воно і відбувається. А потім ще декілька ітерацій змін і тестування, і тільки тоді ми готові щось представити.

Довгий, не дуже комерційний підхід. І навідь при цьому ми не застраховані від хиб. Але вони нас вчать, і ми вдячні всім, хто дає нам зворотню інформацію.

Ще два секрети від розробників

І під кінець ще два секрети:

  • так, вам не здалося, ми часто називаєм моделі назвами районів чи вершин, де їх тестували;
  • найбільша проблема тестування полягає в тому, що ти потім роками ходиш в тестових зразках, в яких треба ще щось підправити. Ну а що, така доля розробника :)