Ліхтарики, вони ж гамаші, іноді їх ще навіть називають бахіли — це традиційних гірський аксесуар, який захищає черевик від потрапляння снігу в нього.

Ми давно робимо ультралегку модель ліхтариків Light. Це річ не тільки має свою філософію. В ній мінімалізм поєднаний з низкою переваг: 

  • вони дуже легкі
  • вони компактні
  • вони дихають і не парять ногу
  • вони виконують свою головну функцію — захищають від снігу
  • вони ідеально працюють для сценарію “зранку вдягнув  — ввечері зняв”

Але існують ще й інші сценарії, коли знімати-одягати ліхтарики треба частіше. Наприклад, одноденні альпіністські маршрути, де ліхтарики потрібні на підході по снігу, але потім їх треба зняти. І таких запитів у нас дедалі більше, тож ми вирішили зробити роз’ємні ліхтарики.

Звісно можна було піти найлегшим шляхом — розрізати трубу, вставити резинку вгорі та внизу, блискавку, стропу — Готово! А щоб було дешевше, можна взяти найдешевшу грубезну тканину.  Але ні, це не наш шлях!

Тест ліхтариків в Татрах

Ми вирішили зберегти максимум переваг легких ліхтариків, але додати функціонал.

Вийшла ось така концепція:

  • Вага — звісно вона більше ніж у моделі Light, але все одно ми готові боротись за кожен зайвий грам. Тому ми розділили ліхтарики на зони, де можна поставити тоншу тканину, а де більш щільну.  Вага тестових зразків гірського варіанту вийшла 280г. Може незначно змінюватись,  якщо ми будемо вносити правки після фінального тестування, але не суттєво. І вони виходять напрочуд компактними. Про тестування читайте в кінці. 

Підбираємро найкразі тканини для ліхтариків

  • Матеріали — в найбільш навантажених місцях буде надійна Cordura 500. Вона захистить знизу від зносу, попереду від чіпляння гілок, позаду від кішок.  А на зовнішній стороні ноги, де ризик потерти найменший — буде легка тканина. Це буде мембранна тканина, яка захистить ногу від вологого снігу.

Розробка 3Д моделі ліхтариків

  • Ергономіка — оскільки ми розраховуємо на технічну роботу, то намагаємося робити гамаші з мінімальним шансом чіплятися кішкою за ногу. Об'єм по нозі робимо мінімальним, але стрейчева тканина дозволить посадити гамаші по нозі.
  • Застібка — вона додає нам не тільки вагу, а й імовірність того, що вона зламається. І на вагу ми ще згодні, а ось на поломку - ні. Тому вибрали YKK, перевірений роками та шляхами. Тут ніяких компромісів
  • Захист шнурівки черевика — це найскладніша частина розробки. Бо це складна побудова 3D моделі з перебором відповідного варіанту. Як і розташування гачка.

Розробка бахіл ліхтариків

  • Окрема тема в системі кріплення гамаш знизу. Зазвичай ставлять туди різновиди строп та пряжки. Але ми добре знаємо що пластик там не надійний, а метал на морозі облипає снігом. А стропа під підошвою дуже легко б'ється на каменях. Тому ми прийшли до того що ставимо під підошвою стальний тросик. А щоб він гарно притягував будь-який розмір, то він підпружинений резинкою, якою пришивається до низу ліхтарика. Це дає найменшу вагу при найбільшій надійності.
  • Затяжка зверху - її ми “позичили” з добре зарекомендованого рішення в вже культових Бахілах Kazbek Zip. Це буде закріплення на гудзик-стопер. 

Вперед до гір

Тестування.

 

Всім відомо що ми дуже ретельно підходимо до тестування моделей і ліхтарики не виключення. Перший зразок ми відшили ще взимку. Власне їх було декілька.

Один був збільшений варіант для скітура, які допомагав нам тестувати Володимир Горон.

Другий варіант був гірський. Він їздив з Анастасією Волковою в льодолазний рай ВалеДе Аоста, де чудово відпрацював на підходах до льодопадів. А потім ще сходив декілька сходжень в Татрах з Олексієм Келіним.

Але і цього нам здалось замало. Тому на літо ми запланували crush-test з використанням ліхтариків протягом цілого місяця на Памірі. За результатами тестування зробимо фінальні правки і будемо пускати в виробництво.

 

А що скітурний варіант? Над ним ще треба працювати і ми налаштовані його доводити і тестувати як тільки буде сніг.