Однією з найважливіших характеристик зимового одягу є те, наскільки він теплий. З огляду на те, що ми, як туристи, ще й "зимуємо літо", ця характеристика стає ключовою для одягу, який беремо з собою в гори.

Наскільки річ буде теплою, на 80% залежить від того, з яких матеріалів вона пошита. Решту 20% я віддаю на конструктивні особливості. Адже куртка з найтеплішого матеріалу довжиною "до поясу" все одно вас сильно не зігріє, та й буде піддувати.

Далі, я наведу список матеріалів, які ми використовуємо в нашому утепленому одязі, з описами матеріалу і короткими поясненнями, чому ми вибрали саме цей матеріал для тієї чи іншої речі.

Синтетичні утеплювачі-наповнювачі

Ми використовуємо синтетичні утеплювачі-наповнювачі в наших утеплених куртках Тetnuldi і самоскидах, в основному через їх гідрофобність (водовідштовхувальна властивість). Ми дуже любимо і поважаємо пух. Він краще, що придумала природа для обігріву. Але той хто пережив грозу на 5500, знає, що є нюанс ...

Синтетичних утеплювачів існує досить багато. І складно вибрати, який з них краще. Давайте поговоримо не про ті назви, які на слуху, а про фізику, і просто подивимося, що нам потрібно від утеплювача. Нам потрібно, щоб він був теплий, і готова річ була легкою.

Як відомо, гріє наc не сам утеплювач, а повітряний прошарок, який він створює, тобто утеплювач повинен максимально "заповнити простір", щоб затримати повітря між своїх волокон.

- Так може різниці і немає, і все утеплювачі "заповнюють простір"?

- Різниця є, і досить велика! Якщо спробувати дуже просто пояснити відмінність між хорошим сучасним утеплювачем і простим утеплювачем типу «синтапон» або «холофайбер», то різниця буде в таких аспектах:

Волокна.

Вони можуть бути товсті, як в синтепона, або тонкі, як в Thinsulate. І тонкі, і товсті волокна утворюють шар, який утримує повітря, але щоб зробити рівномірний шар, потрібно хороший утеплювач вагою 100 г або синтапон вагою 200 г.

Відчуваєте різницю? Саме за цю різницю і борються всі виробники утеплювачів.

І хочу сказати про маркування, у всіх утеплювачів є маркування, з припискою в цифрах. Наприклад, Holofiber 100 або Thinsulate p100. Це означає, що в курточці між зовнішньою тканиною і підкладкою знаходиться утеплювач щільністю 100гр/м2.

Але як ми вже знаємо, якщо у утеплювача волокна товсті і важкі, то їх там буде умовно 100. А якщо волокна тонкі і легкі - то буде 250. Таким чином бачимо, що вага утеплювача в куртці однакова, а теплота різна.

Зносостійкість

 Ще один ключовий параметр утеплювача. Всі теплі речі об'ємні, і ми їх стискаємо їх в компресійних мішках, а потім дістаємо. Залежно від того наскільки еластичний матеріал волокон при стисканні-розтисканні, він буде або спресовуватися або відновлюватися. І якщо утеплювач після N-стискань вже не відновлюється в обсязі, то він вже не тримає той же повітряний шар і вже не обігріває так сильно.

Ось від цих двох параметрів ми і відштовхуємося при виборі матеріалів.

Куртка Тетнульді в Каракорумє

Види утеплювачів:

1. Thinsulate®.

Його ми використовуємо в самосбросах . Виготовляється широковідомою торговою маркою 3М протягом довгих років.

Те, що всередині, вони називають "мікроволокна", тонкі і добре відновлюються. Утеплювач настільки популярний, що вже добре відомі відгуки про нього. Використовуючи вироби з нього, Ви точно не прогадаєте.

Дуже часто нам ставлять запитання:

- Чому саме Thinsulate?

Тому, що курточка одна з найголовніших елементів у вашому похідному житті. Максимальна теплота і легкість is must в цьому випадку.

- Як правильно прати курточки і самоскиди, зберігати і доглядати за ними?

Нічого складного, дорогих спеціальних засобів для прання не потрібно.

Прання:

 

  • * Температура 30градусов;
  • * Режим "ручний" або "делікатний";
  • * Порошок можна використовувати звичайний.

Сушка:

  • * Сушити в добре провітрюваному приміщенні. Не рекомендується сушити в сушильній машині, це зменшить термін служби виробу.

Зберігання:

  • * Зберігати в розправленому вигляді. Не зберігати в компресці.

 

Міша Фомін в самоскидах Fram Equipment підчас сходження на Броуд Пик

2. Fraudenberg

Це утеплювач італійського виробника. Бренд не настільки широковідомий як Thinsulate, але так само якісний утеплювач з хорошими характеристиками. Наше знайомство з ним почалося обережно. В першу чергу ми пошили пару речей для себе та сходили з ними в гори (Татри). Утеплювач виявився непоганим. Його ж ми використовуємо в пошитті дитячих спальників, де він теж себе добре зарекомендував.

З теплих речей ми його використовуємо в самоскидах. Ми виробляємо їх вже 6 років і пробували утеплювачі починаючи від синтепону до Thinsulate Р150. Наш висновок, на ноги не потрібна таке сильне утеплення, як для верхньої частини тіла. Але при цьому утеплення для ніг має бути легким і зносостійким. Fraudenberg показує хорошу зносостійкість і виробляється в нестандартних щільностях: як 80 або 120, що дало нам можливість підібрати потрібну теплоту для самоскидів.

Які утеплювачі ми категорично не використовуємо:

  • * Синтепон;
  • * Холофайбер.

Насправді це один і той же, тільки холофайбер краще звучить. Не використовуємо бо він швидко мнеться і важчий.

Софтшел Крокус Fram Equipment

SoftShell

Окремо хочу виділити SoftShell матеріал, який ми почали використовувати порівняно недавно, при цьому тільки один вид. По суті це бутерброд їх зовнішньої еластичної тканини 94/6 PES / spandex, ЗГ мембрани з приклеєним зсередини шаром мікрофліса. Тканина щільна, зносостійка.

Характеристики мембрани:

  • водостійкість 8000mm водяного стовпа;
  • дихаємість 5000g / m2 / 24 год.

Як завжди ми поставилися до новинки обережно і тестували на собі. Тестували як куртки, так і самоскиди і рукавиці. Ось наші висновки про тканини:

  • вітростійкість - прекрасна. Хороша навіть взимку на сильному вітрі або на висоті;
  • вологостійкість - як заявлено. Дощ тримає. Проливний дощ багато годин тримає, але починає намокати, рятує те, що є пухнастий шар зсередини. Волога не потрапляє на тіло безпосередньо
  • дихаємість - як заявлено. Тобто дихає краще, ніж просто тканина з просоченням, але звичайно не так, як простий фліс. У міжсезоння, взимку, в горах при ходьбі не парить.

Висновки по продукції з SoftShell

  • курточка виходить за функціоналом, як утеплений захист від вітру. Хороша для високогір'я влітку, в міжсезоння як в горах, так і в місті.
  • самоскиди нам дуже сподобалися. Як ми вже писали вище, для ніг треба помірне утеплення і це як раз воно. Тестами на траверсі піку Комунізму - добре.
  • рукавиці добре зарекомендували себе, для катання на велосипеді взимку. Добре те, що не прилипає сніг. Треба ще проводити експерименти, як працюється з мотузкою і при сильному морозі.

Рукавиці поларові Fram Equipment

Полар - фліс

У всіх на слуху слова полар і фліс, але не всі знають, що вони насправді означають.

Фліс придумала торгова маркак Malden Mills. Якщо бути зовсім правдивим, то його придумали в Патагонії, а Malden Mills для них його справила. Malden Mills продають свій фліс під назвою Polartec. Це був перший фліс який стали виробляти, але далеко не останній. На даний момент фліс виробляють багато компаній. Частина з них роблять "поганий" фліс, а частина робить дуже навіть хороший.

Що таке "поганий фліс"?

Поганим флісом можна вважати:

  • Той, який має рідкісний ворс. Є такий умовний тест, як подивитися хороший чи фліс - якщо тканина розтягнути в різні боки, ти не повинен бачити трикотажну основу тканини, тільки ворс.
  • Той, який швидко скочується. Це дійсно велика проблема флісу. Частина з них добре виглядають добре при покупці, але швидко збиваються
  • А ось товщина флісу на якість не впливає. Може бути якісний фліс 100, і неякісний фліс 200. Цифра в цьому випадку означає вагу (грами на кв. М), але ніяк не якість тканини цієї ваги
  • До недавнього подорожчання долара і відповідно подорожчання Polartac ми вважали за краще використовувати його, як основний матеріал. Але зараз цей матеріал став дійсно дорогий.

 

Тому ми переключилися на використання флісу чеського виробництва. Для виробництва ми використовуємо Micro Sherpa Double Antipilling. Це фліс подвоєний щільністю ворсу із захистом від скочування. Такий фліс ми використовуємо вже рік. Відгуки про нього вельми позитивні.

 

Сподіваємося, що стаття була для вас корисною.

Настя Волкова, розробник Fram Equipment