Ми не підбивали підсумків українського оутдору, зі зрозумілих причин. Однак у світі відбувалися складні та цікаві сходження та експедиції. Традиційно, розповідаємо про топ-10 найцікавіших з них, за версією журналу ExplorersWeb .

1⃣ Першосходження на Мучу Чхіш (7452 м)

Ця вершина у Каракорумі роками залишалася найвищою досі не підкореною у світі. Але цьогоріч команда чеських альпіністів вирішили і цю проблему.

Чехи Zdenek Hak, Radoslav Groh, і Jaroslav Bansky вже робили 3 спроби сходжень на Мучу Чхіш у попередні роки. Що цікаво, цьогоріч вони планували експедицію на Гіндукуш, але не наважились через небезпечну обстановку у Афганістані.

Це не найтехнічніше сходження у цьому році. Але воно про унікальне терпіння, витривалість та силу людського духу.

2⃣ Кругосвітня подорож Карліса Барделіса

Латвійський мандрівник завершив епічну подорож навколо світу виключно за допомогою людської сили. Його подорож, яка тривала вісім років і охопила 58 298 км, розпочалася в 2016 році в Намібії й завершилася там же 4 квітня 2024 року. Барделіс подолав океани на веслах і континенти на велосипеді, стикаючись із погодними викликами, піратами біля берегів Сомалі та наслідками пандемії COVID-19. Він став першим, хто перетнув Тихий океан від Південної Америки до Азії та Індійський океан від Азії до Африки.

3⃣ Західний хребет Гашербрум III (7946 м), Каракорум

Раніше Гашербрум III підкорювали лише двічі — у 1975 та 2004 роках, і ця вершина вважається складною та маловідомою метою. Том Лівінгстон і Алеш Цесен здійснили перше сходження західним хребтом цієї вершиниI. Свій маршрут вони назвали «Край ентропії».

Одна з найкращих альпіністських експедицій останніх років. Лівінгстон і Цесен подолали технічно складний маршрут, провівши кілька важких ночівель на висоті понад 7 500 м. На спуску вони пожертувували стилем на користь безпеки, повернувшись уже відомим маршрутом. І це теж хороший приклад для багатьох альпіністів - бо людське життя понад усе.

4⃣ Перше сходження на східну стіну Лангтанг Лірунг

Одна з небагатьох «невирішених проблем скелелазіння» Гімалаїв була закрита цьогоріч, але дорогою ціною. Сходження чеських альпіністів Марека Голечека і Ондрея Гушерка закінчилося трагічно - Ондрей загинув на спуску. Голечек назвав новий маршрут Ondrova Hvezda («Зірка Ондри»).

Це сходження могло б стати найсильнішою експедицією року, якби не два жахливих питання. Чи можна вважати підйом успішним, якщо один із учасників загинув? Який рівень ризику відрізняє епопею від безрозсудності та хто вирішує, де буде встановлена ​​межа?

5⃣ Кіліан штурмує Альпи

У світі трейлранінгу є Кіліан Джорнет, а потім є всі інші. Це може здатися сміливим твердженням, але справа в тому, що Джорнет є послідовним і успішним розширювачем кордонів людських можливостей.

Його цьогорічний проект "Alpine Connections" є чудовим прикладом. Він об’єднав 82 вершини Альп висотою понад 4000 м, подолавши 1207 км та 72 233 м набору висоти за 19 днів, використовуючи лише свої фізичні сили — біг, велоспорт і піші переходи. Хоча Жорнет побив попередні рекорди (60 і 62 дні), він наголосив, що головною метою було не встановлення рекорду, а духовне і фізичне зростання. Незабаром очікується фільм про цю захопливу подорож, яка підкреслює силу волі та зв’язок людини з природою.

6⃣ 3800-кілометрова подорож Квебек-Лабрадор

Джастін Барбур, колишній вчитель із Ньюфаундленду, провів цілий рік у дикій природі, подолавши 3800 км від північного Квебеку до крайнього півдня Ньюфаундленду. Цей маршрут він долав на каное, снігоступах, велосипеді та пішки. Барбур прагнув відчути життя в умовах дикої природи в усі пори року, подібно до корінних народів регіону. Незважаючи на складні умови, включаючи -54°C, він використав традиційне спорядження, щоб зберегти автентичність досвіду.

Нет описания фото.

7⃣ Західна стена Туї II (6523 м), Пакистан

Японські альпіністи Юдай Судзукі, Юу Нішида та Кей Наріта здійснили перше сходження на західну стіну вершини Туі II в альпійському стилі. Це було лише друге підкорення цієї вершини після першої експедиції 1978 року. Команда ретельно досліджувала маршрут і зіткнулася зі складними умовами, включаючи круті льодово-скельні ділянки та сильні вітри. Протягом чотирьох днів альпіністи подолали 1,450 метрів підйому. Вони назвали свій маршрут "Павутинка" через крижані формації, що нагадували павутину.

Нет описания фото.

8⃣ Першосходження на Яшкук Сар (6668), Пакистан

Американські альпіністи Дейн Стедман, Коді Вінклер і Огаст Францен здійснили перше сходження на цю маловідому вершину у віддаленій долині Чарпусан. Долина була закрита для іноземців протягом останніх 15 років. Їхній маршрут під назвою "Tiger Lily Buttress" (AI5+ M6 A0, 2,000 м) вразив складністю та небезпекою, включаючи льодові стіни, серакові лавини та технічні скельні ділянки.

Нет описания фото.

9⃣ Швидкісний рекорд на на Південному полюсі

Французький мандрівник Вінсент Колліар побив 13-річний рекорд норвежця Крістіана Ейде за найшвидший одиночний перехід на лижах без підтримки від Геркулас Інлет до Південного полюса. Колліар подолав 1,130 км за 22 дні, 6 годин і 8 хвилин, що майже на два дні швидше за попередній результат. Він тренувався протягом шести місяців і мав додаткову мотивацію, оскільки очікував народження дитини після повернення.

Нет описания фото.

🔟 Першосходження на Лалунг I (6243 м), Гімалаї

Наприкінці літа чотири словенські альпіністки здійснили перше сходження на вершину Лалунг I, проклавши чотири нові маршрути в альпійському стилі. Команда, до якої входили Аня Петек, Патріція Вердев, Ана Баумгартнер і Урса Кесар, працювала в ізольованій долині Лалунг. Перший маршрут, під назвою Connection, Петек і Вердев подолали за 15 годин. Баумгартнер і Кесар також відкрили два нових маршрути на сусідню вершину висотою 5,332 м. Основною подією експедиції стало сходження на Лалунг I, яке Петек і Вердев завершили після п’яти виснажливих днів, борючись зі снігопадами та сильними вітрами. Вони назвали маршрут Here Comes The Sun. Петек і Вердев удостоїлися міжнародної нагороди Steel Angel Award.

Нет описания фото.