Він трохи романтик, трохи філософ. Людина зі зморшками на лобі, які розповідають про його пригоди та мандри. Марек Холечек, чешський альпініст номер 1, дає своє перше інтерв’ю в Києві.

 

- Марек, коли ти почав лазити?

- Я почав лазити у 4 роки, і це була ідея мого батька. Він бачив, що я лажу по всьому, по чому тільки можна було лазити: по деревах, по стінах і так далі. Він хвилювався за мене, тому вирішив убезпечити мене і тим самим зберегти мені моє життя. Тому із цього бажання мого батька - добитися того, щоб я прожив більше років і не вбився, почалося моє захоплення скелелазінням

- Мабуть, як і більшість чехів, ти починав із Piskovci. Як це вплинуло на становлення тебе як альпініста?

- Моєю основною перевагою було те, що я народився практично в центрі Європи. І незважаючи на те, що територія Чехії зовсім невелика, у нас є багато різних скель. Навіть цілі скельні райони, які мають свою романтику. Власне ця романтика і впливала на мій світогляд. Крім цих піскових каньйонів і піскових гір-веж, є ще вапнякові і гранітні гори. Це все знаходиться на маленькому клаптику землі, який називається Чехія. Тому мені здається, що у мене був дуже хороший старт, щоб почати лазити. І я ще не беру до уваги той факт, що скелелазіння в Чехії має 120-ти літню традицію. І з покоління в покоління передаються знання про те, як потрібно лазити. Передається певне послання скелелазів від одного покоління до іншого. І хоча у нас немає дуже великих гір, у нас, можна сказати, імперія скель.Тому це був дуже хороший старт для того, щоб я робив подальші кроки.

- Як відбувся перехід від скель саме до альпінізму?

- Моя дорога починається з бібліотеки, де було багато книжок про подорожі і було багато книг про альпінізм. І я ще не вмів читати, але вже розглядав ці книги, дивився на ці малюнки, бо хотілось дізнатися про цей світ більше нового. Хотілося мати такі глибокі зморшки на лобі, які в мене зараз є, на яких буде записана певна історія, надзвичайна ситуація. Це спонукало мене іти далі і пізнавати цей світ. Але, насправді, аж таких глибоких зморщок у мене ще немає, і мені є ще багато чого пізнати.

- Ти вже був у багатьох горах, але які з них тобі найбільше сподобались, куди хочеться ще повернутися?

- Я не можу відповісти, які гори подобаються мені найбільше. Тому що це те ж саме, що і запитати: кого я більше люблю, маму чи тата? Я не можу відповісти на це питання, бо я обох їх дуже люблю. Можу сказати, що дуже люблю лазити і дуже люблю різноманітність. І це власне те, що для мене найважливіше. Я починав з лазіння бігволів у Патагонії і в Каракорумі, потім перейшов до середньої висоти гір і почав ходити вже більш міксові маршрути. Тільки потім перейшов до більш високих гір. Але не так важливо, щоб це були дуже високі гори. Я просто люблю лазити, люблю різноманітність і різнокольоровість цього світу. Наприклад, нещодавно я повернувся із поїздки в Антарктиду, де, можна сказати,  немає ніяких гір. Але насправді там є гори, просто там вони дещо інші.

                                     

- На яку гору ти здійснив свій першопрохід?

- Я не знаю. Я вже старий (сміється)

- А яка гора була найбільш знаковою для тебе, яка найбільш запам’яталася?

- Напевно, найбільше запам’ятався мій перший старт. Вперше я виліз на скелю, на самий вершечок, коли мені було 4-ри роки разом зі своїм батьком. І я дуже добре пам’ятаю ці відчуття. Напевно, я буду до кінця життя їх пам’ятати. Нещодавно я піднявся на цю скелю зі своєю донькою. Тобто традиція продовжується. І це доводить, що цей старт був для мене найважливішим.

- Як ти почав обирати свої гори та свої цілі? За якими критеріями?

- Мій погляд на світ почав формуватися дуже давно. Це був доволі складний шлях. Все почалось з того, що я мріяв, читаючи різні книжки про подорожі. Наприклад, читав про подорож Магелана, який не мав нічого спільного з горами (бо він подорожував по морю і, власне, вперше обплив навколо світу, і це у той час, коли всі думали, що Земля пласка). Тоді мені здавалось, що мої попередники обійшли весь світ, і вже немає нічого нового, бо все було відкрите. Але я зрозумів, що це неправда. І в світі ще багато невідкритого. Власне, це і стало моїм основним критерієм. Я вирішив: чому я буду ходити ті маршрути, на яких уже хтось був, якщо у світі є багато маршрутів, на яких ще не був ніхто. Тому моя перша серйозна подорож в Азію була саме за цим критерієм: я не хочу ходити чужий маршрут, я одразу пройду якийсь новий і тим самим зроблю відкриття для людства. Але це мені вдалось лише через 10 років…

- Марек, ти 5-ть разів ходив на Гашербрум. Але вдалося тільки з 5-го разу. Чому саме ця гора? Чим вона тебе так зачепила?

- Гора повинна мені подобатись, а Гашербрум не може не подобатись, тому що “Гашербрум” в перекладі – “красива гора”. Це означає, що ця гора подобається не лише мені. А якщо сприймати гору як жінку, то за неї можна боротися. Потім я почав дивитись, які є маршрути на цю гору. І побачив, що південно-західна стіна ще ніким не пройдена. А це саме та стіна, яку першою бачить кожен, коли підходить до цієї гори. Потім почав дивитись, як можна скласти маршрут, щоб мінімізувати ризики. Звісно, в лапках, бо всіх ризиків уникнути неможливо. Але я все-таки надто люблю життя, щоб ризикувати даремно. І після цього почав продумувати маршрут. Але піднятися зміг лише з п’ятої спроби. Але якщо б мені потрібно було зробити 500 спроб, я би все рівно їх зробив. Тому що неуспіх не відбиває бажання продовжувати свою роботу. Скоріше навпаки, мотивує. У горах важливо бачити перед собою ціль і розуміти, що ця ціль для тебе важлива. І всього можна досягти.

- Як фізично готувався до цього маршруту?

- Якби я почав відповідати на це питання, то може здатися, що я тренувався лише останній рік. Але відповідь на це питання – те, чим я займався останні 20-ть років. Тому що це мають бути постійні тренування і постійна підготовка. І йдеться не тільки про фізичний стан, а, в першу чергу, про психіку і про психічну витривалість. Бо психіка повинна витримувати дуже сильні навантаження. І щоб не відбулось якогось колапсу в горах, людина повинна триматись купи і не розпастись.

- А що для тебе важче: підготовка до проходження бігволів чи підготовка до проходження висотних маршрутів?

- У мене ніколи не було спеціальної підготовки до певних маршрутів. Я виходжу з того, що я постійно лажу по скелях. Ще, звісно, треную витривалість. Найпростіше - це біг. Намагаюсь урізноманітнити своє життя і не тільки бігаю, а ще й займаюсь іншими видами спорту на витривалість. Що стосується психіки, то найкраща підготовка – це взяти на себе стільки обов’язків, що не встигаєш нічого робити. І так само тренуюсь не тільки я, але і всі в моєму оточенні (сміється).

- Які ділянки були найскладнішими на Гашербрумі? І психологічно, і фізично?

- Якби я знав, скільки мені вартуватиме підйом на цю гору, то, можливо, я на неї і не підіймався б. Тому що піднятися на цю гору вартувало дуже багато. І я говорю і про негативні наслідки для здоров’я, і про те, що людина потім має себе зібрати докупи майже по частинкам. Також я втратив там свого найкращого партнера і друга. І це складний психологічний момент, коли ваш найкращий друг зникає у вас перед очима. Він ніби розчиняється у повітрі, а ви розумієте, що він десь вже на небесах. І ви вже його не повернете. Але, на щастя (мені здається, що це велике щастя усіх нас, кому вдалося вижити), ми ніколи не знаємо, чого нам це буде вартувати. А найскладніше для мене було знаходити мотивацію рухатися далі. І знаходити мотивацію, щоб піти цим маршрутом, було хорошею ідею. Бо ця думка часто розтає у вас у роті, немов цукерка.

- Я знаю, що ти недавно повернувся із Антарктиди. Чому ти вирішив поїхати саме туди? І пройти саме ту гору?

- Мене завжди цікавили місця, пов’язані зі спокоєм. Які мають в собі ідею незайманості. Незвідані простори. Мене цікавили території, на яких стоїть “печатка Магелана”, який відкривав цей світ. І я знаю, що коли я піду цією незайманою дорогою, я буду пожинати плоди своїх власних рішень і плоди своїх власних думок. І навіть, якщо мене спіткає невдача (тому що все може статися), то потім, можливо, це принесе удачу комусь іншому. В будь-якому разі це буде хороша дорога і хороша ідея. Це було для мене найголовнішим.

Людина вже навчилась підкорювати космос, і ми можемо просвердлити гору вздовж і впоперек, як нам захочеться. Тому найбільший прогрес, якого ми можемо досягти, буде полягати в нас самих, коли ми зможемо розвинутися, як люди. І це великий тягар для мене самого, але це і є моє послання до світу.

- Ти згадав про космос. Якщо б була можливість стати першим космічним туристом, що б ти хотів побачити у космосі і що б від цього очікував?

- Це була б дуже хороша ідея - побувати в космосі і побачити цю безкінечність. Але мені здається, що за мною вже закріпилась слава ґрунтохода (людини, яка ходить по Землі). І хоча здається, що уже все на Землі ми знаємо, і вже всі маршрути пройдено (у нас є Google карти і т.д.). Але вірте мені, що є ще дуже багато всього незвіданого. Тому я все ж лишуся на Землі і буду досліджувати землю на Землі, а не в космосі.

Інтерв’ю брала Яна Ростем

PR-менеджер Fram Equipment

Передрук матеріалів без погодження із авторами суворо заборонений!