Карпати - унікальні, неймовірно красиві гори. На жаль, ця краса постійно знаходиться під загрозою. Вирубка лісів, забудова, джипінг, забруднення річок руйнують екосистему. Тож сьогодні хочемо розповісти про природоохоронні ініціативи в Карпатах. 

 

«Free Svydovets» - група активістів, що борються за збереження дикої природи Свидовця. Цей карпатський хребет відомий своїми луками та льдовиковими озерами. Декілька років тому з’явився проект будівництва мега курорту, який спотворить, чи навіть знищить природу і краєвиди Свидовецького хребта. Активісти Free Svydovets працюють над тим щоб довести незаконність будівництва в суді та домогтися його скасування, співпрацюють з міжнародними організаціями та інформують громадськість про проблеми захисту Карпат. 

 

Ви можете підписатися на їх сторінку, поширювати петиції та слідкувати за судовими засіданнями. Що більше людей долучиться, тим більше шансів зберегти дику природу Карпат. 

 

Врятуй Боржаву - ініціатива для захисту природи Боржавського хребта. Тут планували збудувати ВЕС просто на хребті. Будівництво вітряних установок безповоротно б спотворило екоститему Боржави, а також є насправді невигідним для українською енергосистеми. Захисники Боржави зробили декілька досліджень, що доводять шкідливість ВЕС у горах. А також ведуть юридичну роботу в суді, аби остаточно скасувати будівництвo. 

Схожі проблемні проекти будівництва ВЕС існують також на полонині Руна та Вододільному хребті. 

 

Вирубка лісів в Карпатах довгий час залишається болісним питанням. Зараз актуальна проблема - свіжий законопроект 9516, що дозволяє збільшити обсяги санітарних рубок без перевірки. І таким чином збільшує можливості вирубки здорових лісів. Над адвокацією проблем вирубок лісу працюють декілька організацій, наприклад ГО Екосфера, Екодія, Українська Природоохоронна Група - UNCG. А ще в них на сторінках цікаві дослідження і матеріали про українські ліси. 

 

А от з джипінгом у Карпатах є позитивні зрушення. В лютому 2024 року був прийнятий новий законопроект, в якому більш суворо обмежене пересування на джипах у заповідних зонах та посилена відповідальність за це. І це все завдяки петиції, яку підписали небайдужі громадяни. 

 

Ніхто не захистить наші Карпати крім нас самих. Тільки завдяки активній позиції та небайдужості нам є куди ходити в походи. Бережімо Карпати разом.